Jak założyć własny sklep internetowy? Czy jest to trudne?

Sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Często ceny w sieci różnią się znacznie od cen w sklepach stacjonarnych, a co za tym idzie klienci wolą zakupić rzeczy bądź przedmioty taniej i poczekać na wysyłkę, niż przepłacać w marketach. Założenie sklepu internetowe wcale jednak nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać i nie jest to zdecydowanie sposób zarobku dla każdej osoby. Od czego powinniśmy zacząć i czy sklep jest karierą dla nas?

Odpowiednie przygotowanie to podstawa. Własna działalność gospodarcza.

Przede wszystkim warto zacząć od pomysłu. Nie założymy bowiem żadnego biznesu bez pomysłu na niego. Jeśli już ten pomysł masz, świetnie, a jeśli nie, czeka cię trochę więcej pracy. Warto sprawdzić rynek, zobaczyć czego na nim brakuje, co ma największy popyt, a co najmniejszy. Określić swój target, a także wybrać produkty czy usługi, które chcemy oferować. Dzięki tym rzeczom jesteś w stanie stworzyć biznesplan.

Nic nie jest jednak tak proste. Sklep, także internetowy musi być zarejestrowany jako działalność gospodarcza. Należy swoją działalność zarejestrować, aby uzyskać NIP i REGON, następnie tworzymy konto bankowe, które jest firmowe, zgłaszamy się do ZUSu, a także do urzędu skarbowego i gotowe. Nie jest to zdecydowanie łatwy czy krótki proces, ale wymagany.

Strona internetowa, dostawca, odpowiednie oprogramowanie

Zanim przejdziemy do samego stworzenia strony, warto wybrać odpowiedniego dostawce. Nie zawsze jest to wymagany krok. Jeśli tworzymy coś sami lub oferujemy swoje usługi, możemy go pominąć, jednak jeśli chcemy sprzedawać np. koszulki, musimy znaleźć odpowiedniego dostawcę towaru. Tutaj liczy się nie tylko niska cena, ale także i jakość produktów. Nie zawsze cena będzie szła bowiem z jakością.

Jeśli posiadasz dużą wiedzę i umiejętności w tworzeniu stron internetowych możesz wykonać ją samodzielnie, jednak jeśli takowej wiedzy nie posiadasz, będziesz musiał skorzystać z usług profesjonalisty. Istnieje kilka rodzajów oprogramowania, darmowe (jednak musimy doliczyć koszta wdrożenia, hostingu i domeny), bez utrzymania sklepu, full serwis, a także indywidualne oprogramowanie. Kolejnym krokiem jest wybór domeny oraz nazwy. Musi być ona oryginalna, łatwa do zapamiętania i budzić jakieś skojarzenia.

Założenie sklepu internetowego wcale nie jest prostym zadaniem co nie oznacza, że jest niewykonalne. Jeśli decydujesz się na tę formę zarobku, musisz poświecić wiele czasu na naukę i wdrążanie się w temat. Bez odpowiedniego przygotowania, bardzo łatwo będzie ponieść porażkę. Choć człowiek najlepiej uczy się na własnych błędach, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bowiem, możemy doprowadzić do sytuacji, gdy naszego błędu nie da się już naprawić.