Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach - czy to prawda?

Rodzina to pierwsze środowisko człowieka, które przychodzi na Świat, w tym właśnie środowisku dorasta. W tym środowisku młody człowiek uczy się podstawowych, socjalnych zachowań. Dom powinien gwarantować spokojny azyl, miłość, zrozumienie, i wsparcie. Rodzinę jednak tworzą ludzie, więc jak można wnioskować - nie zawsze wszystko idzie zgodnie z przykładnym, książkowym scenariuszem.

Szablon rodziny idealnej.

W skład takiego szablonowego przykładu wchodzi: Kobieta i Mężczyzna, ich dzieci oraz ewentualnie teściowie/rodzice. Jednak psychologia często powtarza, że najzdrowsze relacje można utrzymać z teściami/rodzicami, jeśli mieszkają osobno. Małżeństwo powinno mieszkać razem ze swoimi dziećmi. Wówczas nie tak częsty kontakt, jakby to miało być w przypadku życia z teściowymi "za ścianą" wręcz gwarantuje zdrowe relacje. Czasem oczywiście życie układa się inaczej, i niestety Mężczyzna/ Kobieta odchodzą z rodziny i wsparcie najbliższych jest konieczne i wskazane.

Rodziny idealnej nie ma - dlatego możliwy jest jedynie istniejący jej szablon. Niczym fotografia, przy okazji obchodzenia wspólnie świąt - wszyscy siedzą obok siebie uśmiechnięci przy stole. Odchodząc od stołu nierzadko bywa, że emocje zmieniają się względem bliskich nam osób.

Dlaczego tak jest?

To proste. Każdy jest tylko człowiekiem. Ma pełne prawo do swojego człowieczeństwa oraz pomyłek w nim zawartych. Błędów, pomyłek, nieprzemyślanych decyzji, niekoniecznie dobrych intencji itd. Rodzina to skupisko różnych charakterów, różnych potrzeb i pragnień. Jednak scala to wszystko fakt, że tworzymy rodzinę. Dwoje ludzi decyduje się na stworzenie rodziny z powodów emocjonalnych, rzadziej ekonomicznych. Czyli decyzja o założeniu rodziny zapada w oparciu o miłość dwojga ludzi, a z tej miłości rodzą się jej owoce - w postaci dzieci. I choć jesteśmy spokrewnieni - często mamy inne zdanie na dany temat, różne poglądy, ale zazwyczaj chcemy tego samego: tworzyć rodzinę i trwać w niej.

Najczęściej odnotowuje się spory rodzinne o pieniądze, bądź kiedy np: jedno z rodziców jest chore, i należy się podjąć opieką. Takie spory są również sprawdzianem dla ludzi: kto, jak się zachowa (nierzadko pod wpływem emocji).

Co w rodzinie - to nie zginie.

Najważniejsze, aby umieć sobie wybaczać, otaczać się wzajemnie zrozumieniem, ciepłem, miłością. Ofiarowywać pomoc, zaufanie. Czujemy się odpowiedzialni za nasze rodziny, i to jest w pełni zrozumiałe i normalne. Podobnie jest w świecie zwierząt - a człowiek jest istotą stadną, i sam nie będzie czuł się spełniony i szczęśliwy.