Co warto wiedzieć o domach wolnostojących?
Choć mieszkania w blokach uchodzą za coraz bardziej luksusowe, nie sposób nie zgodzić się z tym, że to domy niezmiennie pozostają synonimem luksusu, wysokiego poziomu życia i komfortu. Pozwalają na odcięcie się od zgiełku, sprawiają, że można żyć w spokojnych warunkach nie przejmując się sąsiadami i ich oczekiwaniami i przyczyniają się do tego, że samemu można kształtować przestrzeń wokół siebie. Czy jednak zawsze tak jest? Czas rozprawić się z mitami na ich temat, zarówno tymi, które są krzywdzące, jak i tymi, które przedstawiają domy w przesadnie dobrym świetle.
Czy domy są bezpieczne?
Kwestia bezpieczeństwa jest podnoszona zarówno przez zwolenników domów jednorodzinnych, jak i przez osoby, które uważają, że mają one wiele wad, których nie da się zakwestionować. Z jednej strony, mieszkając w domu nie trzeba obawiać się niefrasobliwości sąsiadów. Nie ma ryzyka, że ktoś zapomni zakręcić gaz przed wyjściem z mieszkania albo uśnie z zapalonym papierosem doprowadzając do pożaru. Z drugiej strony jednak, to właśnie w mieszkaniach dziś przywiązuje się do bezpieczeństwa szczególnie dużą wagę. Szczelność instalacji sprawdzana jest regularnie i wymusza się ją na wszystkich mieszkańcach bez względu na to, czy są oni zainteresowani wspólnym dobrem, czy też nie. W domach wiele zależy od tego, jaka jest wola właścicieli. Jeśli są oni odpowiedzialni, dbają zarówno o jakość instalacji gazowej, jak i komina. Gdy jednak nie zależy im na przyjmowaniu fachowców i płaceniu im, trudno zmobilizować ich do troski o siebie i domowników.
Także na kwestie związane z zabezpieczeniem przed kradzieżą nie można patrzeć powierzchownie. Zarówno w domach, jak i mieszkaniach można przywiązywać do nich dużą wagę, okazuje się jednak, że nikt nas do tego nie przymusi. W mieszkaniu zawsze można liczyć na czujnego sąsiada, osoby bardziej doświadczone z pewnością jednak zwrócą uwagę na to, że ten sam sąsiad może być sam zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa, jeśli jego zamiary nie są uczciwe.
Czy domy są drogie w utrzymaniu?
Osoby, które mieszkają w domach, zwykle słyszą pełne zazdrości westchnienia swoich kolegów z bloków wielorodzinnych. Dom nie może im się nie podobać już choćby z tego powodu, że nie trzeba płacić czynszu mieszkając w nim. Bez względu na to, czy blokiem zarządza spółdzielnia mieszkaniowa, czy też wspólnota, jedno jest pewne – czynsz za mieszkanie zawsze jest uważany za wyższy niż powinien być.
Oczywiście, nie oznacza to wcale, że zaraz po wybudowaniu domu jedyne koszty związane z jego użytkowaniem wiążą się z koniecznością opłacania rachunków. Nie unikniemy tego, nie jest to jednak jedyny wydatek, z jakim mamy do czynienia. Utrzymanie domu ma swoją cenę, choć jej oszacowanie nie jest proste. Problem wiąże się choćby z tym, że właściciel domu sam na nią wpływa. Co więcej, robi to już na etapie budowy. Wtedy potrzeba oszczędzania wydaje się najmniejsza. Okazuje się jednak, że zarówno wybór materiałów budowlanych, jak i ekipy odpowiedzialnej za budowę nieruchomości może mieć znaczący wpływ na koszty z nią związane. Warte podkreślenia jest również to, że koszty te rosną wraz ze wzrostem niechęci właściciela domu do wykonywania prac remontowych. Dach, który zaczyna przeciekać może poczekać do wiosny? Być może tak, ale należy liczyć się z tym, że nieszczelności, jakie wygeneruje, przyczynią się do wzrostu kosztów związanych z ogrzewaniem.
Czy domy zapewniają niezależność?
Gdy mieszkamy w domu możemy odciąć się od świata zewnętrznego. Nie musimy interesować się sąsiadami, możemy udawać, że świat zewnętrzny nie istnieje. Albo i nie. Żaden dom nie funkcjonuje jako odrębna całość. Mieszkając w nim korzystamy przecież z prowadzącej do niego drogi, niezbędne do opłacenia rachunki przynosi nam listonosz, a nasz dostawca Internetu dba o to, abyśmy nie stracili kontaktu z najbliższymi. Owszem, możemy podjąć próby odcięcia się od świata i nikt nie zmusza nas do tego, abyśmy witali się z mijanymi na ulicy sąsiadami. Ten świat ciągle jednak posiada na nas pewien wpływa tak samo, jak ma to miejsce, gdy posiada się mieszkanie w bloku. Jeśli więc chcemy funkcjonować w nim komfortowo, zaprzeczanie jego wpływowi z pewnością nam nie pomoże.
Czy domy są drogie?
Paradoksalnie, odpowiedź na pytanie o to, czy domy są drogie, jest dziś dość prosta do udzielenia. Coraz częściej mamy do czynienia z zależnością przewidującą, że im droższy jest dom w budowie, tym tańsze jest jego utrzymanie. Niemała jest w tym zasługa odnawialnych źródeł energii. Coraz częściej mówi się o tym, że przyszłość będzie należała do nich. Urządzenia niezbędne do ich pozyskiwania, ciągle nie ą jednak najtańsze. Jeśli jednak zainwestujemy w nie, z czasem będziemy odcinać się od energii nieodnawialnej, a co za tym idzie – nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z ich pozyskiwaniem. Sprawi to, że w dłuższej perspektywie nasz dom będzie coraz tańszy. Co więcej, będziemy mogli liczyć na większe zainteresowanie potencjalnych kupujących korzystających z pozytywnych konsekwencji naszych inwestycji.