Ekologiczny dom - jakie zmiany zastosować w swoim życiu, aby być bardziej eko?

Bycie eko w ostatnich czasach jest totalnym hitem. Celebryci, infulencerzy, a nawet okoliczne sąsiadki czy koleżanki z pracy, chwalą się swoimi ekologicznymi rozwiązaniami. Co możemy zrobić dla naszej planety? Czy nasz dom może być ekologiczny? Oczywiście, że tak i wcale nie jest to trudne zadanie. Pamiętajmy jednak, aby każde zmiany wprowadzać powoli, nie zrzucajmy na siebie na raz zbyt wielu zmian, bowiem możemy się do nich bardzo szybko zniechęcić. Jak więc być bardziej eko?

Ekologiczne rozwiązania w każdym domu

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie - jakich śmieci produkujemy najwięcej, które można by było zastąpić innymi produktami? Jeśli lubimy jeść serki i jogurty sięgnijmy po te, które zamiast plastikowych opakowań, mają szklane. Szkło następnie możemy albo wyrzucić, do specjalnego kosza na szkło, albo wykorzystać w naszym domu np. jako wazon czy słoik do przetworów. Jeśli kochamy jeść warzywa i owoce, zakupmy, bądź uszyjmy sami, woreczki z firanek. Takie woreczki zabierajmy ze sobą na zakupy, wraz z torbami wielorazowymi lub materiałowymi. Unikniemy dzięki temu pakowania jedzenia w plastik. Często sklepy oferują np. paprykę luzem i paprykę opakowaną w plastiku, które zupełnie niczym od siebie się nie różnią.

Woda z octem to idealny środek czystości

Zmiana środków czystości i akcesoriów do sprzątania jest kolejnym bardzo prostym rozwiązaniem, które nie przysporzy nam wielu kłopotów. Większość środków czystości możemy zamienić wodą z octem. Taki roztwór świetnie sprawdzi się nie tylko do mycia lodówki, ale także po dodaniu zapachowego olejku jako płyn do podłóg, blatów okien. Zapachowe odświeżacze powietrza możemy zastąpić wodą z olejkiem. Szmatki, mopy czy ściereczki możemy stworzyć sami ze starych ubrań takich jak bawełniane koszulki, spodnie czy stare ręczniki. Jeśli jednak nie chcemy ciąć naszych dobrych, choć nudnych już dla nas ubrań, zorganizujmy wymianę z koleżankami bądź kolegami. Dzięki temu wy pozbywacie się starych ubrań, a ktoś zyskuje nowe.

Bambusowe akcesoria

Rezygnacja z plastiku wiele daje naszej planecie. Plastik w zależności od rodzaju rozkłada się od 10 do nawet 100 lat. Naszą zużytą szczoteczkę do zębów możemy zastąpić tą wykonaną z bambusa. Płyny do kąpieli, specjalnymi mydłami bądź szamponami w kostce. Zarówno w sieci, jak i już stacjonarnie znajdziecie wiele zamienników produktów, z których korzystamy w codziennym życiu, a wykonane są one z plastiku. Zamiast korzystać z plastikowych maszynek jednorazowych, zakupmy maszynki z żyletką, które nie dość, że są tańsze to jeszcze wydajniejsze i lepsze dla środowiska.

Jak więc widzicie, kilka prostych zmian może bardzo dobrze wpłynąć na nasze życie. Po wprowadzeniu pierwszych, odczekajcie i zróbcie kolejny i następny krok w byciu bardziej eko, a może nawet z czasem zainteresuje was styl życia zero waste i opanujecie go do perfekcji? Dbajmy o naszą planetę, póki jeszcze mamy na to czas.