Setjetting czyli turystyka filmowa

Każdy z nas ogląda filmy i chciałby pobyć w tych samych miejscach co główni bohaterzy. Wiele scen z popularnych filmów nie kręci się tylko w studio filmowym w Hollywood, ale też w miejscach, które istnieją naprawdę, chociaż nie zawsze wyglądają tak samo jak na ekranie. Turystyka filmowa zwana również setjetting to jedna z najpopularniejszych gałęzi przemysłu turystycznego na świecie. Zdarza się też, że niektórym miastom (także w Polsce) bardzo zależy na tym, aby przyjeżdżały do nich ekipy filmowe i pokazały je z jak najlepszej strony, bo wiedzą jakie może to przynieść korzyści w przyszłości. Na świecie są setki takich miejsc, które stały się niezwykle popularne, kiedy pojawiły się w jakimś filmie bądź serialu. Oto kilka z nich:

Schody Rocky’ego – Film „Rocky” z 1976 roku przyniósł ogromną sławę Sylwestrowi Stallone, ale rozsławił również pewne miejsce w Filadelfii. Tytułowy Rocky biegał po schodach prowadzących do Muzeum Sztuki i dzisiaj przybywa tam setki turystów dziennie. Niektórzy podobnie jak Rocky biegną na szczyt schodów. Na górze znajdują się odciski stóp Rocky’ego, a także można podziwiać piękną panoramę na miasto. To jednak nie wszystko. Fani boksera mogą jeszcze zrobić sobie zdjęcie pod posągiem, który znajduje się blisko słynnych schodów.

Maya Bay w Tajlandii – to miejsce, które pojawiło się na filmie „Niebiańska plaża” z Leonardo DiCaprio i dzięki temu właśnie archipelag Ko Phi Phi stał się taki popularny na całym świecie. Słynna rajska zatoka z filmu odwiedzana była przez tysiące ludzie i to niemal każdego dnia. Doprowadziło to niestety do zniszczenia ekosystemu w tym miejscu i władze zdecydowały się zamknąć je dla turystów do 2021 roku.

Mieszkanie Przyjaciół w Nowym Jorku – nowojorska kamienica w której mieszkali bohaterowie najsłynniejszego sitcomu na świecie istnieje naprawdę w Greenwhich Village przy Bedford Street, aczkolwiek w praktyce wszystkie sceny wewnątrz budynku kręcone były w Los Angeles. Pomimo tego i tak codziennie pod kamienicę przybywają wycieczki, aby zrobić sobie pod nią zdjęcia.

Dom Kevina w Chicago – każdy Polak na pewno wie o jakiego Kevina chodzi, gdyż oglądanie filmu z Macaulayem Culkinem stało się już polską świąteczną tradycją. Okazuje się, że dom w którym kręcony był film z młodym aktorem istnieje naprawdę i znajduje się w północnej części Chicago przy Lincoln Ave. Willa posiadała już kilku właścicieli. Być może przez licznych turystów, którzy nie dawali im spokoju i przyjeżdżali tam, aby zrobić sobie zdjęcie. Ostatni właściciel zdecydował się nawet na zamazanie budynku w Google Street View, aby nie można mu się było bliżej przyjrzeć.

Śródziemie w Nowej Zelandii – po tym jak nowozelandzki reżyser Peter Jackson nakręcił „Władcę Pierścieni” w swoim kraju specjalnie dla fanów filmu przygotowano kilkunastodniowe wycieczki śladami bohaterów. Niedaleko miasteczka Matamat znajduje się osada Hobbitów zbudowana specjalnie na potrzeby filmu i do dzisiejszego dnia pozostawiono ją na cele turystyczne. Fani odwiedzają też największe atrakcje przyrodnicze Nowej Zelandii, które pojawiały się w wielu scenach trylogii jak chociażby jezioro Wanaka.