Typy miłości - jaki charakter ma nasz związek?

Miłość to dziwne uczucie. Tak dziwne, że nie jesteśmy w stanie nadać mu jednej definicji; nie potrafimy go dobrze opisać. Mimo pewnych cech wspólnych, każdy kocha nieco inaczej, dla każdego istotne są inne kwestie. Badania wykazują, że sposób w jaki kochamy drugą osobę, zależy między innymi od naszego charakteru. Wyróżnia się kilka typów miłości, które mają związek z usposobieniem i temperamentem danego człowieka.

  • Eros - właśnie ten typ miłości najbardziej przepełniony jest namiętnością i romantyzmem. Osoba kochająca w ten sposób, jest zachwycona swoim partnerem, a przede wszystkim jego fizycznym wyglądem, co skutkuje dużym pociągiem seksualnym. Taki rodzaj miłości idzie w parze z "motylami w brzuchu" i ciągłymi marzeniami o drugiej osobie.
  • Ludus - w tym typie "miłości", związek nie ma większych szans na przetrwanie. Dużą rolę odgrywa tutaj zabawa, która stanowi podstawę funkcjonowania. Zdarza się, że osoba kochająca w ten sposób, manipuluje drugą stroną, a cały związek traktuje jako grę, którą to właśnie ona musi wygrać.
  • Storge - ten typ miłości cechuje się małą liczbą namiętnych uniesień; jest raczej opanowany i stabilny, a dwie strony traktują siebie wzajemnie jak dobrych przyjaciół. Niezwykle ważna jest tutaj troska o partnera, wspieranie go oraz obecność w trudnych chwilach. Osoby kochające w ten sposób, mają do siebie szacunek i zaufanie.
  • Pragma - taka miłość jest bardzo przyziemna. Osoby w takim związku zadają sobie pytanie, jakie mają z tego korzyści; liczą zyski i straty oraz podejmują decyzję, czy warto taki związek kontynuować. Partnerzy nie przeżywają raczej wielkich namiętności; związek istnieje, bo tak jest "lepiej".

Przy odpowiednim połączeniu dwóch z wyżej wymienionych typów, wyróżnić możemy także nieco toksyczne typy miłości: mania oraz agape. Mania charakteryzuje się przesadnym zafascynowaniem drugą ze stron, ciągłymi myślami o niej, brakiem apetytu, bezsennością. Taka maniakalna miłość może być na dłuższą metę bardzo szkodliwa; całe życie zaczyna krążyć wokół jednej osoby, nie pozwalając skupić się na innych, równie istotnych kwestiach. Agape oznacza stuprocentowe poświęcenie dla drugiej strony. O ile taki związek może wyglądać pięknie, jeżeli dwie osoby się w niego zaangażują, tak jest bardzo toksyczny, jeżeli poświęcenie wykazuje wyłącznie jedna strona.

Mimo że każdy kocha inaczej, są pewne kwestie, o które powinniśmy w związku zadbać bez względu na typ naszej miłości. Rozmowa i spędzanie ze sobą czasu pozwalają rozwiązać nieprzyjemne konflikty i dogadać się w trudniejszych dla nas sprawach. Pamiętajmy, że decydując się na związek, bierzemy odpowiedzialność za dwie osoby; musimy wszystko robić w taki sposób, aby zadowolić siebie oraz partnera.