Skąd wezmę pieniądze na zakup samochodu?

Mnóstwo ludzi w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że jednak potrzebuje swojego własnego samochodu. Powody takiej decyzji są różnorakie i nawet wizja stania w korkach nie odstrasza od zakupu auta. Lecz napotykamy problem w postaci braku środków finansowych, a niestety nie każdy ma możliwość pożyczenia pokaźnej kwoty od najbliższej rodziny czy przyjaciół. Czasami nawet nie posiadamy wystarczających oszczędności. Rozwiązania są dwa: kredyt gotówkowy lub samochodowy. Zanim jednak będziemy chcieli zaciągnąć kredyt na samochód należy zapoznać się z podstawowymi informacji i ofertami banków.

Czym różni się kredyt gotówkowy od samochodowego?

Sprawa fundamentalna. Otóż kredy gotówkowy (nazywanie również bankowym) pozwala nam wydać uzyskanie pieniądze na to co chcemy. Zatem jeżeli jednak zmienimy decyzję i chcemy kupić np. nowy komputer albo lodówkę, to możemy to zrobić. W przypadku kredytu samochodowego takiej możliwości nie ma, ponieważ we wniosku wyraźnie figuruje na zakup jakiego auta zostaną przeznaczone środki. Bardzo ważny jest również fakt iż kredyt gotówkowy nie posiada zabezpieczenia dlatego jego oprocentowanie jest wyższe niż samochodowego. Decyzję o tym, który kredyt wybrać należy podjąć w oparciu oto, który z nich jest bardziej korzystny finansowo. Jeżeli przedmiotem kupna jest samochód nowy, to o wiele bardziej opłacalny jest kredyt samochody ze względu na niskie oprocentowanie i szybkie formalności przy jego załatwianiu.

Kredyt samochodowy-najistotniejsze informacje

Kredyt samochodowy poza nabyciem nowego auta umożliwia też zakupienie innych rodzajów pojazdów mechanicznych takich jak motocykle czy quady. Na rynku wyróżnia się trzy rodzaje kredytów samochodowych:

  1. Standardowe- kredyt otrzymujemy na kupienie auta i spłacamy go wedle planu ratalnego miesięcznego. Wszystko odbywa się zgodnie z harmonogramem spłaty jaki zawrzemy z bankiem.
  2. Jednoratalne- warunkiem otrzymania takiego kredytu jest wkład własny. Wraz z końcem okresu kredytowania klient dokonuje jednorazowej spłaty. Ten rodzaj kredytu jest niskooprocentowany.
  3. Balonowe- spłaca się raty nazywane balonowymi, które mają niską wartość lecz nie obejmują całej wartości samochodu, a np. połowę lub 70%. Pozostała kwota musi być spłacona jednorazowo.

Kredyt samochodowy posiada odpowiednie zabezpieczenie w przeciwieństwie do wspominanego wcześniej kredytu gotówkowego. Dzieje się tak dlatego, że kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Banki proponują jako zabezpieczenie przeważnie cesję praw z polisy autocasco albo zastaw rejestrowy. Dzięki takiemu zabiegowi ryzyko kredytowe spada i dlatego kredytobiorcy proponują niższe oprocentowanie w stosunku do kredytu gotówkowego.

Kluczową kwestią wpływającą na koszt kredytu jest wiek samochodu. Spora liczba banków nie chce przyznawać kredytów na samochody mające około 10 lat. Oprócz tego istotna jest jeszcze cena oraz czas kredytowania (im dłuższy tym większe koszty). Z danych przeprowadzonych w ostatnim miesiącu roku 2019 wynika, że najlepsze warunki kredytowe klienci otrzymali w następujących bankach:

  • BNP Paribas
  • Santander Bank Polska
  • PKO BP
  • Alior Bank
  • Bank Millennium