Najbardziej słone jezioro na świecie

Jedno z najbardziej interesujących miejsc na ziemi to Morze Martwe. Tak naprawdę nie jest to morze, a jezioro bezodpływowe. Nazwa zbiornika idealnie odzwierciedla jego naturę, gdyż nie pływają w nim żadne ryby i nie ma tam roślin. Znajdują się tam tylko pewne formy bakterii i grzybów. Pomimo tego, że w Morzu Martwym nie ma życia to i tak należy do najsłynniejszych atrakcji turystycznych Izraela i Jordanii, a przyjeżdżają tu ludzie z całego świata.

Pierwsze wzmianki o Morzy Martwym znaleźć można w Starym Testamencie w Księdze Ezechiela. Według geologów jezioro powstało miliony lat temu dzięki ruchom tektonicznym. Obecne położenie i głębokość ukształtowały się około 12 tysięcy lat temu. Dno jeziora tak bardzo opadło, że dzisiaj jest to najniżej położona depresja ziemi. Wcześniej poziom wody był jednak znacznie wyższy i łączył się z Jeziorem Tyberiadzkim, które znajduje się teraz około 130 km na północ.

To z czego najbardziej słynie Morze Martwe to stężenie soli, które jest 7 razy większe niż w Morzu Śródziemnym. Przez to właśnie zbiornik jest niemal bez życia. Zdarzało się, że trafiały tam zagubione ryby z rzeki Jordan, ale zaraz umierały. Wysoki poziom zasolenia sprawia też, że każdy może się na wodzie położyć i unieść bez trudu. Nie powinno się jednak przebywać w tej wodzie zbyt długo, gdyż może spowodować odparzenia na ciele. W wodach Morza Martwego warto się jednak wykąpać, gdyż posiadają one właściwości lecznicze. W miejscowościach turystycznych nad jeziorem znajdują się też rozstawione kontenery z błotem. Zawierają wiele składników mineralnych, które korzystnie działają na organizm. Są to m.in.: siarka, jod, brom, fosfor, potas i sód. Uzdrowiska znajdujące się wokół Morza Martwego znane są z leczenia różnych alergii i problemów skórnych, w tym bardzo poważnych jak łuszczyca.

Według legendy w Morzu Martwym znajdują się ruiny Sodomy i Gomory, które zostały zniszczone przez Boga deszczem siarki i ognia. Jedna z jaskiń przy brzegu nazywana jest Żoną Lota co miało nawiązywać do postaci znanej z Biblii, którą Bóg zamienił w słup soli. Przed grotą znajduje się też formacja skalna, która przypomina postać ludzką. Odwiedzając brzegi Morza Martwego warto też udać się do oazy En Gedi. Zieleń rozwija się tutaj dzięki słodkiej wodzie, która znajduje się w niższych częściach pustyni. W oazie znajduje się rezerwat przyrody z pięknym wodospadem w kanionie o nazwie Nachal Dawid.

To co niepokoi to poziom wody w jeziorze, który z roku na rok spada. W ciągu 40 lat objętość morza zmalała aż o 30%. Stało się tak przez eksploatowanie zasobów i parowanie wody. Latem temperatura dochodzi tam nawet do 45 stopni Celsjusza. Aby jezioro nie wyschło tak szybko Izrael wraz z Jordanią podpisał umowę zgodnie z którą oba państwa zbudują specjalny kanał łączący wody Morza Martwego i Morza Czerwonego.