Czy zajmuje się współcześnie chirurgia plastyczna?

Chirurgia plastyczna to gałąź medycyny kojarzona powszechnie z zabiegami, dzięki którym można wyeliminować niedoskonałości związane z wyglądem zewnętrznym. Cieszy się coraz większą popularnością i poświęca się jej coraz więcej uwagi. Nadal liczba pacjentek poddających się zabiegom z nią związanych znacząco przewyższa jednak liczbę mężczyzny odwiedzających kliniki, w których zabiegi te są wykonywane. Przeważnie chirurgia plastyczna kojarzy nam się z tak zwaną chirurgią estetyczną. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to wcale jedyna gałąź tej nauki, poza nią bowiem mamy do czynienia również z chirurgią rekonstrukcyjną.

Chirurgia rekonstrukcyjna bez tajemnic

Gdybyśmy chcieli prześledzić początki chirurgii plastycznej, z pewnością szybko doszlibyśmy do wniosku, że nie byłoby o niej mowy w jej dzisiejszej postaci, gdyby nie chirurgia rekonstrukcyjna. Co przy tym szczególnie ciekawe, jej początki sięgają początków dwudziestego wieku. Ściśle wiążą się z dramatem I wojny światowej nazywanej wówczas Wielką Wojną, ranni żołnierze oczekiwali bowiem zabiegów dotychczas nieznanych medycynie. Już w latach trzydziestych zaczęły działać zresztą pierwsze ośrodki, w których chirurgią plastyczną zajmowano się profesjonalnie. To właśnie wtedy zaczęto też mówić o niej jako o osobnej specjalizacji medycznej.

Chirurgia rekonstrukcyjna stawia sobie za cel odtworzenie formy lub funkcji danego organu po jego urazie lub resekcji. Ne koncentruje się więc ona na tym, aby pacjent wyglądał lepiej, ale przede wszystkim na to, aby uszkodzone tkanki ponownie mogły spełniać swoje funkcji. Obejmuje ona zarówno operacje osób, które zmagają się z wadami wrodzonymi, jak i z uszkodzeniami będącymi konsekwencją wypadku lub choroby.

Czym zajmuje się chirurgia estetyczna?

Chirurgia estetyczna określana też często mianem kosmetycznej stosuje określone techniki zabiegowe po to, aby poprawić nie funkcje, ale wygląd konkretnych części ciała. Co przy tym szczególnie interesujące, nie wpływa jedynie na wygląd pacjenta. Obejmuje zabiegi, które, niejako przy okazji, podnoszą jego komfort psychiczny, ten bowiem często jest obniżony właśnie poprzez defekty wizualne.

Chirurgia rekonstrukcyjna – najpopularniejsze zabiegi

Wskazanie najpopularniejszego zabiegu z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej nie powinno być skomplikowane. Niezmiennie jest to zabieg rekonstrukcji piersi i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało to ulec zmianie. Wśród zabiegów, które warto podejmować wymienia się także te, które eliminują wady wrodzone twarzy, uszkodzenia, które są spowodowane przez nowotwory złośliwe, a także zabiegi eliminujące konsekwencje oparzeń.

Chirurgia estetyczna – marzenie o większym biuście

Najpopularniejszy zabieg z zakresu chirurgii estetycznej także nie powinien być dla nas zaskoczeniem. Jest nim powiększanie biustu. Wiele osób kojarzy z nim zrzesza chirurgię plastyczną jako całość dziwiąc się, że oferta klinik zajmujących się tą gałęzią medycyny przewiduje również wykonywanie innych działań.

Powiększanie biustu może przebiegać na wiele sposobów. Najczęściej jednak pod mięsień piersiowy albo tkankę gruczołową wszczepia się specjalny implant wypełniony silikonem. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i nie jest dziś czasochłonna. Lekarz potrzebuje zazwyczaj nie więcej niż godzinę na jej przeprowadzenie. Pacjentka przeważnie jeszcze przez następne 24 godziny musi pozostawać w klinice. Powikłania pooperacyjne zdarzają się coraz rzadziej, nadal jednak konieczne jest choćby wykluczenie reakcji alergicznej organizmu, który nie radzi sobie z ciałem obcym. Po dwóch tygodniach zwykle możliwe jest już zdjęcie szwów. Co ważne, w pewnych okolicznościach można z tego zorientować, coraz częściej stosowane są bowiem specjalne szwy, które wchłaniają się same.

Nie oznacza to, oczywiście, że natychmiast po wykonaniu zabiegu piersi budzą zachwyt. Przez pewien okres konieczne jest noszenie specjalnego stanika, który nie tylko pozwala na formowanie biustu, ale również podtrzymuje go. Przeważnie jego noszenie jest zalecane nawet przez sześć miesięcy po operacji, konieczne jest przy tym przestrzeganie tego zalecenia przez całą dobę. Zabieg nadal nie należy do najtańszych, ponieważ jednak jego przeprowadzenie jest możliwe po zainwestowaniu 7 lub 8 tysięcy złotych, systematycznie rośnie grupa kobiet gotowych zainteresować się nim.

Inne popularne zabiegi z zakresu chirurgii estetycznej

Powiększanie piersi nie jest jedynym zabiegiem, którego wykonanie powierza się chirurgom estetycznym. Tak panie, jak i panów coraz bardziej interesuje także odsysanie tłuszczu znane też jako liposukcja, nieustannie modne są przy tym również zabiegi poprawiające wygląd nosa. Pacjenci są zainteresowani także korekcją powiek, liftingiem twarzy i plastyką brzucha. Bywa i tak, że kobiety zapisują się na zabieg podniesienia biustu dochodząc do wniosku, że to nie jego rozmiar, ale niewłaściwa prezentacja, jest ich największym problemem. Liczba klinik chirurgii estetycznej rośnie zresztą systematycznie, a kolejne z nich pojawiają się także w Polsce.