Detoks organizmu, czyli jak rozkwitnąć na wiosnę!

Zima, to okres, kiedy odczuwamy raczej spadek energii. Częściej towarzyszy nam uczucie zmęczenia i znużenia, trudniej zmotywować się do ruchu, mamy większe zapotrzebowanie na tłuszcze. To wszystko wpływa na pracę i stan całego organizmu. Nie jednokrotnie możemy zaobserwować problemy trawienne, takie jak wzdęcia, czy też pogorszenie stanu włosów, paznokci i cery. Dlatego wraz z końcem zimy warto pomyśleć o detoksie organizmu, na wiosnę. To idealny moment, kiedy wszystko budzi się do życia i staje się piękniejsze, by również rozkwitnąć. Detoks organizmu to nic innego, jak kuracja oczyszczająca organizm z toksyn, a przy okazji poprawiająca przemianę materii i wygląd skóry. Ważne jednak, by detoksu organizmu, nie mylić z dietą odchudzającą! Ma on przede wszystkim pozwolić odpocząć układowi trawiennemu i się zregenerować. Może ewentualnie stanowić dobry wstęp do odchudzania.

Podstawą diety oczyszczającej jest woda. Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu poprawia funkcjonowanie układu krążenia i nerek. Woda doskonale również działa na skórę, która odpowiednio nawilżona, staje się jędrniejsza i bardziej promienna. Najlepiej, każdy dzień zaczynać od szklanki wody z cytryną, co już na jego wstępie doda energii i przyspieszy metabolizm. Całkowite spożycie wody w ciągu dnia, jest kwestią indywidualną, ale zazwyczaj powinno to, być przynajmniej dwa i pół litra. Będąc przy temacie napoi, warto wspomnieć, że w tym czasie należy zrezygnować z picia kawy, herbaty i alkoholu. Warto natomiast do diety oczyszczającej włączyć soki warzywno –owocowe, które dostarczą niezbędnych witamin i mikroelementów. Najlepiej jeśli będą one przyrządzane z warzyw i owoców sezonowych o niskim indeksie glikemicznym. Co, ważne ich podstawą powinny być warzywa, a owoce wyłącznie dodatkiem, ponieważ zawierają łatwo przyswajalne cukry. Możliwości w komponowaniu soków są nieskończone, a ograniczać mogą je jedynie preferencje smakowe.

W czasie detoksu całkowicie należy zrezygnować z wszelkich potraw ciężkostrawnych, tłustych, w tym fast foodów, ale również z cukru, sztucznych słodzików i wszelkich słodyczy. Należy również ograniczyć spożycie soli. Zdecydowanie należy natomiast sięgać po pełnoziarniste produkty zbożowe i dużą ilość warzyw.

Nie zapominamy o aktywności! Detoks to, też czas na ruch. W końcu nic tak nie pobudza pracy metabolizmu, jak przyspieszone tętno. Nie oznacza to, codziennej konieczności katowania się na siłowni. W walce z toksynami doskonale sprawdzają się ćwiczenia, takie jak pilates, czy też joga i wystarczy wykonywać je co kilka dni, za to regularnie.