Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie

Zamki i pałace cieszą się często wielką popularnością wśród turystów. Władcy przez setki lat tworzyli ogromne i przepiękne budowle, aby pokazać w ten sposób swoją potęgę. Niektóre z nich są naprawdę imponujące i dlatego stały się zabytkami klasy zerowej. Oto dziesięć niezwykłych i najpiękniejszych pałaców i zamków Europy.

Pałac Zimowy w Sankt Petersburgu

To chyba najpopularniejszy pałac w całej Rosji, który położony jest przy brzegu Nawy. Zbudowany został w barokowym stylu, a zaprojektował go włosko - francuski architekt Bartolomeo Rastrelli. Budowa ogromnego gmachu była niezwykle kosztowna, a przy jej tworzeniu zatrudniono cztery tysiące robotników. W środku znajduje się ponad tysiąc komnat, ponad sto klatek schodowych i dwa tysiące okien. Fasada utrzymana jest w zimnym błękitnym kolorze, zdobiona jest dużą ilością kolumn i pilastrów ze złoconymi kapitelami. Pałac pomimo swojej wielkości sprawia wrażenie lekkiego.

Zamek Neuschwanstein w Niemczech

Zamek znajduje się w Bawarii, blisko granicy z Austrią, a turystów przyciąga ze względu na swój bajkowy wygląd. To właśnie ten zamek był pierwowzorem dla pałacu znanego z Disneylandu. Zbudowany został w 1869 roku dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha, zwanego też Ludwikiem Szalonym. Zamek idealnie odzwierciedlał jego charakter. Według założeń budynek miał naśladować zamki rycerskie z czasów średniowiecza, a wygląda jak uroczy zamek znany z bajek dla dzieci i do tego w przepięknej scenerii górskiej. Dla niektórych jest to też symbol kiczu. Wnętrze również zachwyca swoim przepychem. Na ścianach znajdują się freski nawiązujące do średniowiecznych legend jak np. Tristan i Izolda. Zamek należy do najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Niemczech i odwiedza go co roku ponad milion turystów.

Zamek w Chambord

To największy ze słynnych zamków znajdujących się w dolinie Loary. Znajduje się w miejscowości Chambord około 170 km na południe od Paryża. Renesansowy zamek postał w latach 1519-1559 z inicjatywy francuskiego króla – Franciszka I Walezjusza. Pierwotny projekt wykonał włoski architekt Domenico da Cortona, ale w ciągu kilkudziesięciu lat budowy dokonano wielu zmian, a jednym z pomysłodawców obecnego wyglądu zamku był prawdopodobnie sam Leonardo da Vinci. Olbrzymi zamek zbudowany został na planie prostokąta, a to co przyciąga uwagę to duża ilość wieżyczek i kominów na dachu. Interesująca jest też klatka schodowa w środku, która ma kształt podwójnej spirali.

Pałac Wersalski

Jest to kolejny słynny francuski budynek znajdujący się w Wersalu pod Paryżem. Stworzony został z wielkim rozmachem przez Ludwika XIV i uważa się go za największe dzieło baroku we Francji. Początkowo znajdował się tutaj niewielki zamek myśliwski Ludwika XIII. Pałac stał się niezwykle popularny na całym kontynencie i był udostępniony dla zwiedzających niemal od razu po zakończeniu budowy. Jednym z najsłynniejszych pomieszczeń w pałacu jest Galeria Zwierciadlana z wielkimi oknami, które odbijają się w lustrach na przeciwległej ścianie, co daje niezwykły efekt.

Pałac Schönbrunn w Wiedniu

To obowiązkowy punkt każdego turysty zwiedzającego Wiedeń. Pałac cesarskiego rodu Habsburgów należy do najpiękniejszych barokowych budowli w Europie, a zbudowany został w XVII wieku. W 1743 roku gmach został znacznie przebudowany przez Marię Teresę. Elewacja pałacu pomalowana została na żółto, gdyż był to ulubiony kolor cesarzowej. W środku znajduje się około 1400 pomieszczeń, ale tylko kilkadziesiąt z nich udostępnionych jest dzisiaj dla zwiedzających. Wnętrza udekorowane zostały w stylu rokoko i zachwycają bogatą sztukaterią oraz licznymi freskami. Za najpiękniejszą komnatę uważa się Pokój Milionowy, który posiada ściany z miniaturami pochodzącymi z Persji i Indii. W pałacu urodził się m.in. austriacki cesarz Franciszek Józef i mieszkał tutaj ze swoją żoną - popularną w całej Europie Elżbietą zwaną Sissi.

Zamek w Windsorze

Windsor to niewielka miejscowość pod Londynem, a słynie ze średniowiecznego zamku, który był rezydencją królów w Anglii już w XII wieku. Pierwszym królem, który zamieszkał w posiadłości był Henryk I. Zamek zbudował wcześniej Wilhelm I Zdobywca i do dzisiejszego dnia stanowi jedną z głównych siedzib brytyjskiej rodziny królewskiej. W zamku znajduje się tysiąc komnat, z których największa to Sala św. Jerzego. We wnętrzu zamku znajdują się cenne dzieła malarskie i rzeźbiarskie. W 1992 roku w budynku doszło do wielkiego pożaru przez co zniszczonych zostało wiele pomieszczeń. Rodzina królewska udostępniła dla zwiedzających pałac Buckingham i przeznaczyła pieniądze z biletów na odbudowę zamku w Windsorze. Do dzisiaj miejsce to odwiedza każdego roku milion turystów.

Alhambra w Grenadzie

Alhambra to wielki kompleks o charakterze mieszkalnym i warownym, a znajduje się na południu Hiszpanii w Grenadzie. Zbudowany został w XIII wieku przez kalifów mauretańskich, kiedy to w Hiszpanii panowali muzułmanie. Była to również ostatnia twierdza Arabów przed całkowitym upadkiem kalifatu. W całym kompleksie znajduje się kilka imponujących dziedzińców z ogrodami i fontannami oraz pięknie dekorowane sale. Na ścianach mieszczą się m.in. fragmenty z Koranu. W 1984 roku pałac wpisany został na listę UNESCO.