Jak dbać o bezpieczeństwo w Internecie?

Zdecydowana większość współczesnych użytkowników w ogóle nie dba o swoje bezpieczeństwo w Internecie. Ludzie po prostu bezgranicznie dzielą się tutaj swoimi danymi osobowymi, ufają swoim przeglądarkom, że przechowują hasła i mylnie wierzą, że Internet jest czymś zupełnie niegroźnym. Nowoczesny Internet to dosyć mroczne miejsce, gdzie można spotkać nie tylko przypadkowych przechodniów, ale także prawdziwych przestępców, którzy z łatwością będą za tobą podążać przez długi czas, zbierając dane osobowe, które mogą im posłużyć do kradzieży lub oszustwa. Internet to dziś znacznie więcej niż tylko rozmowy z przyjaciółmi, sieci społecznościowe, gry i zakupy online. Jest to otwarty system informacyjny, a jeśli wydaje się, że nie mamy nic do ukrycia lub nasze dane nie są nikomu potrzebne, to głęboko się mylimy. Żadna informacja o nas nie może być wykorzystana przez tych, dla których była przeznaczona. Aby uchronić się przed wieloma niepotrzebnymi problemami, warto przestrzegać przynajmniej kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie, czyli czegoś w rodzaju kodeksu.

Kontrola danych osobowych wydaje się tutaj najistotniejsza. Postarajmy się opowiedzieć jak najmniej o sobie. Dotyczy to zwłaszcza portali społecznościowych. Gdziekolwiek się zarejestrujemy, zmienimy swoje ustawienia prywatności. Nasz profil powinien być widoczny tylko dla naszych przyjaciół. Obejmuje to umieszczanie statusów, wpisów w kanale, na ścianie itp. Przyjmujmy do grona znajomych tylko tych ludzi, których znamy. Nie musimy w ogóle upubliczniać swoich zdjęć, zwłaszcza jeśli są one zrobione z okna naszego domu. Wiele osób tak chętnie dzieli się danymi osobowymi, że nawet ich statusy wskazują dokładne daty ich urlopów. Pytanie brzmi, dlaczego? Pozostaje tylko napisać: "A klucz do mieszkania zostawiam pod wycieraczką". Głównym zagrożeniem na wszelkich portali społecznościowych jest to, że w łatwy sposób publikują one różne informacje o nas. Zwróćmy tutaj uwagę na liczbę pól informacyjnych, które nie są w ogóle obowiązkowe, ale trzeba na nich podać informację, gdzie pracujemy, gdzie idziemy, gdzie odpoczywamy. Czy mamy pojęcie, o ile łatwiej jest zdobyć te dane cyberprzestępcom? Oni nawet nie muszą niczego łamać. Należy również zmienić ustawienia widoczności już opublikowanych wiadomości. Na przykład, na większości portali społecznościowych znajduje się specjalny element, który pozwala na udostępnienie wszystkich opublikowanych wiadomości tylko naszym znajomym.

Bezpieczne hasło jest również bardzo ważne, jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo w sieci. Wskazane jest tworzenie złożonych haseł składających się nie tylko z liter i cyfr, ale również z symboli. Dobrym pomysłem jest, jeśli nasze hasło zawiera litery takie jak "x" i "y". Są one słabo rozpoznawalne przez systemy i rzadko używane podczas łamania haseł. Nie używajmy tego samego hasła na wszystkich kontach, lepiej jest użyć innej odmiany hasła. Jeśli wymyśliliśmy i zapamiętaliśmy jedno złożone hasło, użyjmy go do rejestracji i innych usług. Wystarczy tutaj dodać 2 pierwsze litery nazwy strony do końca hasła, aby być bezpiecznymi.

Starajmy się nie klikać na linki z osobistych wiadomości. Skopiujmy wysłany nam link i otwórzmy go w nowej zakładce. Wysoki odsetek kradzieży danych osobowych wynika również z używania tzw. aplikacji i gier społecznościowych. Bądźmy czujni, zwłaszcza jeśli aplikacja prosi o pełny dostęp do naszej strony. W miarę możliwości starajmy się nie podawać swoich prawdziwych danych i nie wypełniajmy pól, które nie są wymagane do rejestracji. To bardzo ważny punkt w walce o wasze bezpieczeństwo. Co więcej, zhakowana skrzynka pocztowa jest kluczem do nieautoryzowanego dostępu do różnych stron w naszym imieniu. Jeśli nasza skrzynka pocztowa zostanie naruszona, intruz w ciągu kilku sekund zmieni hasło do wszystkich naszych usług, w których ten adres został użyty do rejestracji. Pamiętajmy o znaczeniu skomplikowanego hasła i starajmy się zmieniać je tak często, jak to tylko możliwe. Nie pozwólmy, aby przeglądarka zapisała hasło z naszej poczty. Jeśli chodzi o tajną kwestię odzyskiwania hasła, bądźmy oryginalni. Pamiętajmy, że każda skrzynka pocztowa nie jest wystarczająco niezawodna. Opcjonalnie można skorzystać z poczty e-mail z ustawieniem dwustopniowego uwierzytelniania. Czasami sytuacja wymaga od nas określenia skrzynki pocztowej do usługi lub osoby, której zbytnio nie ufamy, w takich przypadkach możemy skorzystać z usługi fałszywych e-maili.

Chrońmy także naszą przeglądarkę. Większość nowoczesnych przeglądarek zawiera już podstawowe funkcje bezpieczeństwa. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na bezpieczną nawigację jest korzystanie z trybu widoku prywatnego, trybu Incognito i prywatnych stron przeglądarki. Te tryby nie przechowują informacji o odwiedzanych stronach, cookies, haseł i innych danych, które mogłyby zostać wykorzystane do przywrócenia historii Internetu. Jednak najbardziej niezawodnym sposobem jest korzystanie z przenośnej wersji przeglądarki z danymi na urządzeniu pamięci masowej USB.