Nowoczesny ogród - jak go urządzić i co w nim posadzić?

Ogrody nie kojarzą nam już się tylko i wyłącznie z uprawą pomidorów i grillem ze znajomymi. Coraz więcej osób swoje ogrody przy domach bądź na działkach przekształca w piękne oazy spokoju, które cieszą nasze oko i umysł. Jak tego dokonać? Co posadzić na ogrodzie i jak zagospodarować naszą przestrzeń? Nowoczesny ogród wcale nie musi być niemożliwy do osiągnięcia. W zależności od naszego budżetu możemy zdecydować się zmiany wprowadzić sami lub przy pomocy specjalisty.

Piękny, nowoczesny ogród - jak tego dokonać?

Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Ogród, dom czy mieszkanie zawsze powinno być dopasowane do naszych potrzeb i naszego stylu życia. Lubicie sadzić pomidory, dynie i inne warzywa? Wydzielcie miejsce w waszym ogródku pod uprawę. Zależy wam na basenie, przy którym będziecie mogli relaksować się podczas słonecznych dni, a może wolicie grilla wraz z parasolem i wiele kwiatów? Wszystko zależy tak naprawdę od was i od waszych potrzeb czy upodobań. Kiedy już postanowiliśmy co chcemy na naszym ogródku umieścić, należy zastanowić się nad budżetem oraz metrażem naszej działki.

Im większy budżet oraz metraż tym na więcej elementów możemy sobie pozwolić bez zagracania przestrzeni. Jeśli zdecydujemy się na minimalistyczny ogród z pięknym trawnikiem, miejscem do siedzenia i relaksu oraz kilkoma krzewami, świetnie będzie wyglądać on zarówno na dużej przestrzeni, jak i na małej, jednak jeśli marzymy o miejscu do uprawy warzyw, ale także roślin, a dodatkowo o basenie, miejscu do siedzenia, grillu i placu zabaw dla dzieci, na małej przestrzeni może okazać się to niemożliwe, brzydkie lub nawet niefunkcjonalne. Mierzmy zatem siłę na zamiary, zarówno pod względem finansowym, jak i metrażowym.

Co posadzić na ogrodzie?

Jeśli zależy nam na walorach estetycznych, a nadal chcemy uprawiać warzywa bądź owoce, zastanówmy się nad wydzieleniem części ogrodu i osłonięciem tej części ciekawym, ładnym płotkiem, a może ciekawym rozwiązaniem byłoby posadzenie kilku krzaczków wokół? Ścieżkę przed ogród możemy zrobić zarówno z płyt, betonu, drewna, jak i kamyczków. Jeśli chodzi o meble możemy postawić zarówno na te eleganckie, piękne, duże, jak i na te wykonane przy pomocy choćby palet.

Wszelkiego rodzaju krzaczki, rośliny czy nawet oczka wodne są piękną ozdobą ogrodu, która cieszy nasze oko, a także pozwala nam się zrelaksować. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie mamy ręki do roślin, nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę i nie przesadzajmy z ilością kolorowych roślin na naszym ogrodzie, bowiem bardzo szybko możemy zepsuć naszą całą pracę np. uśmiercając kwiat. W kwestii urządzania jakiejkolwiek przestrzeni poza budżetem i metrażem ogranicza nas tylko i wyłącznie nasza wyobraźnia.