Skuteczna organizacja wesela - jak się do tego przygotować?

Organizacja własnego ślubu oraz wesela to przedsięwzięcie, które wymaga mnóstwo planowania, przygotować oraz załatwiania formalności. Nie wszyscy mają na to jednak czas ani umiejętności planowania, stąd też często sięgają po usługi profesjonalnych organizatorów przyjęć. Jeżeli jednak wolelibyśmy sami wszystkiego dopilnować, oto kilka najważniejszych kwestii znacznie ułatwiających nam zaplanowanie i dopilnowanie tego ważnego dnia!

Profesjonalny planer ślubny Twoim przyjacielem!

Wydarzenie tak duże jak własny ślub wymaga ogromnych nakładów zaangażowania i działania. Znacznie ułatwi nam to profesjonalny planer ślubny, który można bez problemu kupić w większych księgarniach internetowych i stacjonarnych. Jest to pewnego rodzaju notes, który sam nam podpowiada co należy zapisać, ustalić, przygotować czy załatwić. Dzięki temu istnieje duża szansa na to, że unikniemy zapomnienia o czymś bardzo ważnym, w natłoku załatwiania wielu innych spraw. Niewątpliwie jedynym sposobem na poradzenie sobie z milionem spraw do poruszenia jest właśnie ich zapisywanie – to wcale nie musi być profesjonalny planer, wystarczy zwykły notes, w którym zapiszemy wszystko to, o czym moglibyśmy zapomnieć – od Sali, po catering, aż po najdrobniejsze szczegóły takie jak dekoracje czy kwiaty.

Od czego zacząć?

Wesele w dzisiejszych czasach nie należy do najtańszych przedsięwzięć, a najpopularniejsze miejsca w których można zorganizować taką imprezę często mają „zaklepane” daty nawet kilka lat do przodu. Właśnie z tego powodu warto rozpocząć przygotowania od dokładnego ustalenia z partnerem wielkości tej imprezy, budżetu jaki jesteście wspólnie przeznaczyć na nią, a także jak wyobrażacie sobie całą jej oprawę oraz wszystkie szczegóły. Takie ustalenie oraz wspólne decyzje znacznie ułatwią całą późniejszą organizację, a także pozwolą uniknąć nieporozumień i wzajemnych pretensji. Pierwsze kilka decyzji jakie należy podjąć to przede wszystkim wybór sali na imprezę, sporządzenie listy gości, wybór orkiestry lub innej oprawy muzycznej, oraz ustalenie daty ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego bądź Kościele. Kiedy to już mamy załatwione, wówczas możemy skupić się na pozostałych szczegółach takich jak wybór sukienki, garnituru, kwiatów oraz wielu innych detali. Jeżeli czujemy, że przerasta to nasze siły, z pewnością ogromnym wsparciem może okazać się pomoc profesjonalisty, lub przynajmniej przyjaciółki, która będzie mogła przypomnieć nam o czymś, o czym w ferworze działań łatwo jest zapomnieć.

Na co warto wydać, a z czego zrezygnować?

Tradycyjne polskie wesele zwykle jest bogate, stoły uginają się od jedzenia, wódki nie brakuje, a muzyka gra do rana – i to właśnie na tych głównych trzech aspektach warto skupić się najbardziej. Komfort oraz zapewnienie sobie i gościom weselnym doskonałej zabawy jest tak naprawdę meritum całego przyjęcia, dlatego na jakości jedzenia, przystawek czy alkoholu nie warto oszczędzać ani złotówki. Dopłacić sporo więcej warto również na suknię ślubną, garnitur pana młodego oraz wszystkie dodatki ubioru – nowożeńcy spędzą w tych ubraniach praktycznie cały dzień, a następnie praktycznie całą noc podczas której trwa wesele, zatem ubrania powinny być dobrze dopasowane i co najważniejsze, uszyte z dobrej jakości materiałów. Nie ma bowiem nic gorszego niż gryząca na plecach sukienka czy uwierające buty pana młodego, podczas gdy przed nimi cała noc zabawy, tańca i chodzenia.

Kolejnym aspektem podczas organizowania tak hucznej imprezy jaką jest wesele, są oczywiście pamiątki i wspomnienia z tego dnia, które zostaną z nami na zawsze. Dobry fotograf który uwieczni te wyjątkowe chwile to prawdziwy „must have” każdej pary młodej, ponieważ to właśnie on ma możliwość i umiejętność uchwycenia najpiękniejszych momentów przysięgi małżeńskiej oraz późniejszych wydarzeń i zabawy podczas wesela. Na czym jednak warto zaoszczędzić pieniądze? Modne jest wypożyczanie naprawdę drogich i luksusowych aut, które przewożą parę młodą do i z kościoła bądź urzędu. Jest to tak naprawdę jedynie zbędny wydatek, ponieważ sama ta przeprawa nie stanowi większej sensacji ani wydarzenia, a wydamy na to nawet kilka tysięcy złotych. Zdecydowanie lepiej poprosić kogoś znajomego z lepszym autem o przysługę, lub zwyczajnie, pojechać swoim własnym autem, jeżeli wesele jest skromne i eleganckie. Oczywiście wszystko zależne jest od osobistych preferencji pary młodej oraz organizatorów wesela, a dla każdego wartościowe i ważne jest co innego, jednak warto rozważyć te kwestie przy organizowaniu własnego wesela oraz kosztów, jakie poniesiemy w związku z tym.

Są rzeczy i usługi na których nie warto i absolutnie nie powinno się oszczędzać, a są takie, które stanowią jedynie miły dodatek, jednak nie mają większej wartości sentymentalnej w dłuższej perspektywie czasu. Jedynie czas i dużo uwagi przy organizacji pozwoli osiągnąć zadowalający efekt w trakcie uroczystości, która jest przecież jedną z ważniejszych w życiu człowieka i stanowi bardzo ważny element w polskiej kulturze.