Czy warto i jak kupić używany samochód?

Czy to od sprzedawcy, czy prywatnie, warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę przy sprawdzaniu pojazdu, negocjowaniu ceny i umowy sprzedaży, jeżeli zdecydujemy się na zakup używanego. Kupno samochodu to duży krok, ponieważ oznacza to dużą sumę pieniędzy i powinno być dobrze przemyślane. Zapoznajmy się z wyprzedzeniem, który samochód najbardziej nam odpowiada. Pomyślmy o tym, co chcemy kupić, ile pieniędzy chcemy wydać i czy ma to być nowy, czy używany samochód.

Obojętnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup samochodu od kogoś prywatnie, czy też odwiedzimy skup samochodów dilera, warto wiedzie, na co musimy zwrócić szczególną uwagę. Kiedy już znajdziemy swój idealny model samochodu, możemy zacząć porównywać ceny i podjąć decyzję w odpowiednim momencie. Jeśli pójdziemy na spotkanie przeglądania, zabierzmy ze sobą (najlepiej eksperta) towarzysza. Pomoże on ocenić stan samochodu z profesjonalnego i neutralnego punktu widzenia.

Po pierwsze warto jest zorganizować jazdę próbną. Jazda próbna powinna w miarę możliwości odbywać się przy dobrej pogodzie, świetle dziennym i poza godzinami szczytu. Wtedy będziemy w stanie najlepiej rozpoznać ewentualne wady. Zabierzmy ze sobą dowód osobisty i prawo jazdy. W przypadku samodzielnej jazdy testowej samochodem (zarejestrowanym), ubezpieczenie OC sprzedającego obejmuje szkody wyrządzone osobom trzecim, ale nie obejmuje szkód w pojeździe, które spowodowaliśmy. Jeśli sprzedający wykupił w pełni kompleksową polisę ubezpieczeniową, jest za to odpowiedzialny. W nagłych przypadkach należy jednak wyjaśnić, jak postępować w przypadku nadmiaru i utraty premii za brak roszczeń. Poświęćmy czas na zapoznanie się z pojazdem i wyznaczenie sensownej trasy testowej. Zacznijmy od jazdy po cichych drogach, aby skupić się na dźwiękach samochodu. Należy również jechać z prędkością spaceru i z otwartym oknem, aby usłyszeć wszelkie nietypowe dźwięki. Oczywiście, należy również przejechać drogą ekspresową lub autostradą. Podczas jazdy próbnej można zobaczyć, w jakiej pojazd jest formie i czy są jakieś usterki techniczne.

Najważniejsza jest jednak kontrola pojazdu. Należy dokładnie sprawdzić, czy pojazd jest w dobrym stanie. Należy sprawdzić zapisy z kontroli wydechu i ogólnej oraz, czy nie wystąpiły żadne wady lub przypadkowe uszkodzenia. Warto sprawdzić dokumenty pojazdu (czy numer podwozia, numer rejestracyjny itp. Są zgodne). Należy sprawdzić, czy instrukcja obsługi jest dostępne i czy wszystkie kontrole były przeprowadzane regularnie. Warto także sprawdzi ślady wypadków, rdzy i uszkodzeń farby, stan opon i felg pod kątem pęknięć i wgnieceń, czy olej silnikowy, płyn hamulcowy i płyn chłodzący są prawidłowo napełnione. Trzeba też sprawdzić wszystkie elementy elektryczne, takie jak podnośniki okien, lusterka, światła, wycieraczki itp. porównajmy, czy przebieg pasuje do ogólnego wrażenia z samochodu. Jeśli po jeździe próbnej i kontroli nadal nie ma pewności, można zlecić kontrolę pojazdu specjaliście. Kosztuje to około 100 do 150 złotych, ale może się to szybko zwrócić przy zakupie. Jeśli sprzedawca tego odmówi, powinniśmy stać się podejrzliwi.

W każdym przypadku negocjacje cenowe są wskazane. Jeśli jesteśmy zadowoleni ze stanu pojazdu, możemy wynegocjować dobrą cenę. Określmy swój budżet. dowiedzmy się, jaka jest rozsądna cena za samochód. Zorientujmy się o niedociągnięciach, jakie słabości może mieć ten model samochodu. Okażmy szczere zainteresowanie samochodem, ale nie ekscytujmy się zbytnio. Negocjujmy obiektywnie, nie dajmy się naciskać i spróbujmy znaleźć dobry kompromis. Złóżmy swoją pierwszą ofertę około 25 do 30 procent poniżej ceny sprzedaży. Jeśli dostaniemy ofertę, z której jesteśmy zadowoleni, nie bądźmy zbyt chciwy i ją przyjmijmy. Jeśli nie możemy uzgodnić ceny, spróbujmy wynegocjować dodatkowe usługi, takie jak bezpłatna inspekcja, voucher na benzynę lub zestaw opon zimowych.

Należy jednak zawrzeć pisemną umowę. Powinna ona określać typ pojazdu, producenta, numer identyfikacyjny pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu, przebieg, poprzedni numer rejestracyjny, oraz datę pierwszej rejestracji. Opcjonalne dodatki i akcesoria są również zawarte w umowie. Wszystkie wady i uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku (wraz z czasem, rodzajem uszkodzenia i kosztami naprawy) powinny być szczegółowo opisane. Należy również zwrócić uwagę na zastosowanie komercyjne lub części zamienne (odnawianie). Najlepiej jest mieć fachową osobę towarzyszącą przy sporządzaniu tej listy. Cena zakupu jest, oczywiście, zawarta w umowie. Kupujący potwierdza również, że otrzymał wszystkie klucze, dokumenty i raporty. Jeśli samochód nie został wyrejestrowany, jest on przekazywany przez sprzedawcę kupującemu. Jako kupujący mamy miesięczne specjalne prawo do zmiany ubezpieczenia samochodu. Obowiązkowa zmiana zostanie zapisana w umowie, jeśli będzie to konieczne. Dealerzy ponoszą odpowiedzialność za wady, za które nie ponosimy my odpowiedzialności, przez okres dwóch lat. Możemy to zredukować w umowie do jednego roku. Prywatni dostawcy mogą wykluczyć wymaganą prawnie gwarancję.