Potyczki z Urzędem Skarbowym

Mówiąc "Urząd Skarbowy" - jakie mamy skojarzenia? Pewnie większość z nas ma skojarzenia negatywne, ponieważ podatki są tak skonstruowane, że zabierają nam lwią część naszych zarobków. Tak, niestety pomimo szczerych chęci zdecydowana większość z nas unika kontaktów z tym urzędem na ile się tylko da. Niestety, ale przynajmniej raz na rok trzeba przypomnieć sobie o istnieniu takiego urzędu i w sposób odpowiedni należy złożyć u nich dokumenty i deklaracje. Niektórzy mają to "nieszczęście", że z urzędem skarbowym muszą kontaktować się o wiele częściej. W szczególności, jeżeli prowadzą własną działalność gospodarczą.

Podatki trzeba płacić. Nie można zrobić czegoś takiego, że nie zapłacimy podatków, ponieważ możemy potem na tym srogo ucierpieć. Trzeba płacić odpowiednie podatki i to w terminie, jeżeli nie chcemy aby urząd skarbowy wezwał nas "na dywanik" w celu złożenia odpowiednich tłumaczeń i zapłacenia odpowiednio wysokiej kary. Tak, jeżeli ktoś notorycznie unika obowiązku płacenia podatków, to może być pewnym tego, że wcześniej, czy później urząd w odpowiedni sposób sobie o tym przypomni. Na ogół ich mechanika działania jest taka, że robią to później, dzięki czemu kara jest odpowiednio wysoka i urząd ma z tego odpowiednio duży zysk. Dlatego pilnujmy tego i zawsze na czas składajmy odpowiednie deklaracje podatkowe.

Tak, Nowy Rok i nowe wyzwania to czas, kiedy należy rozliczyć się z urzędem skarbowym i wystosować odpowiednie deklaracje rozliczeniowe za poprzedni rok. Każdy z nas chyba zna PIT-37, który każdego roku składa do końca kwietnia w urzędzie. Dokumenty można składać w formie papierowej. Jednak w ostatnich czasach zdecydowana większość podatników jak tylko może składa e-deklaracje, czyli rozlicza się z urzędem przez internet. Dzięki temu wszystko idzie o wiele sprawniej i można na tym zaoszczędzić sporo czasu. W końcu nie każdy ma na tyle czasu, aby pomiędzy swoimi codziennymi obowiązkami jeździć po urzędach w celu pozostawienia tam swojej deklaracji.

Po rozliczeniu takiej deklaracji za przychód z roku poprzedniego może okazać się, że mamy do dopłacenia jakieś pieniądze. Czasem może się okazać, że jest to kwota rzędu jednego, dwóch, czy też dziesięciu złotych. Niestety, ale czasem te kwoty są wyższe. Niezależnie od tego pamiętajmy o tym, aby rozliczyć się przelewając odpowiednia kwotę na konto skarbówki. Z kolei czasem można jednak od dochodu rozliczyć odpowiednie ulgi, dzięki czemu zamiast dopłacać pieniądze będziemy mieli szansę na odzyskanie chociaż ich części.