Zoo, fontanna Bethesda, zamek Belvedere i inne atrakcje w Central Park

Central Park to słynny na całym świecie park miejski znajdujący się w środku Manhattanu. Od wielu lat stanowi też ważną atrakcję turystyczną. To nie tylko miejsce wypoczynkowe i oaza zieleni w środku wielkiego miasta, ale znacznie więcej. Zwiedzający Nowy Jork koniecznie chcą poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca, gdzie kręcono wiele popularnych filmów, a nawet można spotkać spacerujące gwiazdy amerykańskiego show-biznesu.

Central Park zaprojektowany został przez Fredericka Law Olmsteda oraz Calverta Vaux w 1857 w ramach konkursu zorganizowanego przez miasto. Ich projekt okazał się najlepszy i przystąpiono do budowy parku, która trwała niemal 20 lat. Zasadzono wówczas tysiące drzew, stworzono liczne ścieżki i zbiorniki wodne różnej wielkości. W ciągu lat powstało tu też wiele innych obiektów, a miejsce stało się rozpoznawalne nie tylko w USA, ale na całym świecie. Szacuje się, że każdego roku Central Park odwiedza 20 milionów turystów. Jakie miejsca warto zobaczyć będąc w parku?

Conservatory Water – to niewielki staw znajdujący się przy Piątej Alei, a stworzony został w naturalnym zagłębieniu. Powstało tu wiele scen do amerykańskich filmów ze względu na malownicze położenie przed budynkami Upper Side Manhattan. Atrakcją dla dzieci (i nie tylko) są niewielkie mechaniczne łódki, którymi steruje się zdalnie przy brzegu. Obok stawu znajduje się pomnik Alicji w Krainie Czarów.

Bow Bridge – to jedno z najbardziej romantycznych i najpiękniejszych miejsc w całym Nowym Jorku. Żeliwny most z przepiękną balustradą jest największym mostem w parku, a zbudowany został nad stawem o nazwie The Lake.

Fontanna Bethesda – to chyba najbardziej rozpoznawalne miejsce w całym Central Park, które również znajduje się przy stawie The Lake. Fontanna stworzona została w 1873 roku razem z rzeźbą Anioła Wód. Spacerowali tu kiedyś bogaci nowojorczycy.

Zamek Belvedere – w Central Park zbudowano także prawdziwy bajkowy zamek, który łączy w sobie cechy gotyku ze stylem romańskim. Obecnie znajdują się tam sale wystawowe i obserwatorium meteorologiczne. Dla zwiedzających przygotowano też specjalny taras widokowy z którego można podziwiać piękny widok.

Zoo – znajduje się w południowo-wschodnim rogu parku, a jego powierzchnia wynosi 2,6 ha. Zoo powstało w 1934 roku, ale wcześniej mieściła się tutaj menażeria. To idealne miejsce na spacery z dziećmi. Do najpopularniejszych atrakcji w zoo należą pokazy z fokami.

Lodowisko Wallman – to publiczne lodowisko, które mieści w południowej części parku. Powstało w 1946 roku, a otwierane jest w porze zimowej od listopada do marca .

Pomnik Władysława Jagiełły – każdy Polak zwiedzający Central Park musi koniecznie zobaczyć pomnik polskiego króla, który mieści się w pobliżu zamku Belvedere. Wykonany został z brązu, a miał być tylko ozdobą polskiego pawilonu podczas Światowej Wystawy w Nowym Jorku. Po wybuchu II wojny światowej nie było możliwości przetransportować pomnika do Polski. Komitet zdecydował się podarować rzeźbę miastu w 1945 roku.