Jak szybko spłacić pożyczkę?

Są różne sposoby, aby dostać to, czego chcemy. Dla dobrego urlopu lub wysokiej jakości naprawy można zaoszczędzić albo możemy wziąć pożyczkę i nie odkładać zakupu na później. A jeśli wiemy o różnych strategiach spłaty kredytu, jego spłata będzie niezauważona dla naszego budżetu rodzinnego. Warto zatem wiedzie, jakie są sposoby spłaty tego rodzaju zadłużenia.

Pierwsza strategia jest przeznaczona dla tych, którzy są gotowi przeznaczyć więcej pieniędzy na spłatę pożyczki. Celem tego jest równomierne zamknięcie wszystkich zaciągniętych kredytów. Innego rodzaju strategia opiera się na tym, że wszystkie dostępne środki są równomiernie rozdzielane pomiędzy pożyczki. Dokonujemy obowiązkowej wpłaty plus dopłata, która jest taka sama dla wszystkich pożyczek. Jeśli mamy więcej wolnych pieniędzy, dzielimy je przez liczbę kredytów i ponownie równomiernie zwiększamy każdą wypłatę. Po zamknięciu jednego kredytu, wolna kwota jest dzielona między pozostałe kredyty. Jeśli kredyty są podobne pod względem wielkości i okresu spłaty, ich liczba będzie powoli maleć. A tym samym całkowita kwota naszego długu będzie się stale zmniejszać.

Z kolei refinansowanie pożyczki, czyli drugi sposób na wyjście z długów jest wskazane dla tych, którzy mają pożyczkę, która została udzielona kilka lat temu. Jej celem jest zapłacić bankowi możliwie jak najmniej odsetek. Refinansowanie jest po prostu nową pożyczką, która jest zaciągana w celu spłaty starej. Jeśli wzięliśmy te pieniądze kilka lat temu, dokładnie przestudiujmy rynek pożyczkodawców. Być może teraz banki obniżyły swoje oprocentowanie, więc istnieje możliwość uzyskania nowego kredytu na bardzo korzystnych warunkach. Sposób ten polega na tym, że szukamy pożyczek o niższym oprocentowaniu w innych bankach, bierzemy nową pożyczkę, całkowicie spłacamy starą i płacimy mniejsze odsetki. Strategia ta pozwala na stopniową spłatę zadłużenia, ale także na posiadanie większej ilości wolnych pieniędzy na wakacje i jakieś ładne zakupy. Preferencyjna stopa procentowa pozwala zaoszczędzić pieniądze, ponieważ system jest ułożony tak, aby najwyższe odsetki były płacone w pierwszym roku. Od drugiego roku wysokość składek będzie uzależniona od wielkości kredytu i terminu spłaty. Wysokość płatności jest ustalana indywidualnie. Ponadto, w celu refinansowania, banki nie poproszą nas o dokumenty z innego banku.

Istnieje jeszcze tzw. strategia lawinowa. Jest ona także przeznaczona dla tych, którzy posiadają dwa lub więcej kredytów. Jej głównym celem jest szybka spłata najdroższej pożyczki. Aby wykorzystać tę strategię, porównajmy możliwie najbardziej dokładnie oprocentowanie wszystkich swoich kredytów i wybierzmy ten najwyższy. Ten właśnie kredyt kosztuje nas najbardziej. Zacznijmy go jak najszybciej spłacać, inwestując wszystkie swoje wolne pieniądze, a na resztę pożyczek spłacajmy tylko w minimalnej możliwej kwocie. Takie podejście pomoże nam zaoszczędzić na odsetkach i jak najszybciej zamknąć kredyt z najwyższą kwotą odsetek. Minusem tej strategii może być, niestety, to, że najdroższy może być największy kredyt, więc nie będziemy w stanie szybko go zamknąć. Z drugiej strony, będziemy płacić mniejsze odsetki do banku, jeżeli to się nam w końcu uda.

Kolejna strategia jest przeznaczona dla tych, którzy czasami mają dodatkowe dochody. Jej podstawowym celem jest zmniejszenie kwoty zadłużenia za pomocą "przypadkowych" pieniędzy. Z pozornie nieznacznych dodatków może urosnąć imponująca ilość pieniędzy na koniec roku. Strategia ta jest zbudowana na tej zasadzie. Nie każdy ma stałe wolne fundusze, które można przeznaczyć na spłaty zaciągniętych pożyczek. Ale każdy od czasu do czasu może mieć nieplanowany dochód z jakiegoś tytułu (prezenty, nagłą pracę na pół etatu itp.). Przeznaczmy takie pieniądze na spłatę pożyczki. Nie zauważymy na własne oczy, jak jedna po drugiej te kwoty zmniejszą kwotę zadłużenia, ale tak się właśnie stanie.

Ostatnia strategia jest przeznaczona dla tych, którzy mają małe kredyty konsumenckie. Celem tego rodzaju strategii jest zmniejszenie liczby długów. Rozdzielając środki pomiędzy pożyczki, wybierzmy najmniejszą z nich i zacznijmy szybko je spłacać. Nie patrzmy na zakłady i warunki, tylko przeznaczmy wszystkie dostępne środki na spłatę wybranego długu. W przypadku innych pożyczek, należy dokonać jedynie obowiązkowej płatności. Gdy mała pożyczka zostanie w końcu zostanie spłacona, będziemy mieli wolne pieniądze, które zostały na nią wydane. Dodajmy je do spłaty kolejnej największej pożyczki. Ostatni będzie spłacony największy dług, a do tego czasu mamy jeszcze pieniądze wydane na poprzednie pożyczki, więc spłacenie go będzie znacznie łatwiejsze. W tej sytuacji bierze się pod uwagę wielkość kredytu, a nie jego stawkę. Więc ta ostatnia może być najdroższą pożyczką, ale liczba naszych długów gwałtownie się zmniejszy. Jeżeli wykorzystamy któryś z tych sposobów, spłata kredytu będzie o wiele łatwiejsza i szybsza, a my w końcu będziemy mogli odetchnąć z ulgą. Obojętnie, którą strategię wykorzystamy, to najważniejsze jest, abyśmy stosowali ją konsekwentnie.