Ciekawe miejsca w Polsce wpisane na listę UNESCO

W 1946 roku powołana została Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). To instytucja której zadaniem jest koordynowanie wszelkich działań służących międzynarodowej współpracy naukowej, edukacyjnej i kulturowej. Organizacja ta stawiła sobie również za cel ochraniać i zachować światowe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze dla przyszłych pokoleń. Konwencja przyjęta w 1972 roku w Paryżu zobowiązuje wszystkie państwa członkowskie do ochrony miejsc wpisanych na listę UNESCO jak również pomagać i współpracować z innymi krajami w tym zakresie. Obecnie lista wszystkich obiektów wynosi ponad 1100 i znajdują się one w 165 państwach. Na terytorium Polski takich miejsc jest 13. Wpisanie na taką listę jest wielkim prestiżem dla regionu, a obiekt stanowi duży magnes przyciągający turystów. Jakie są ciekawe miejsca w Polsce z listy UNESCO, które koniecznie trzeba zobaczyć?

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli na listę UNESCO wpisana została w 1978 roku. Był to wówczas jedyny obiekt górniczy na świecie, który był cały czas czynny od czasów średniowiecza. Sól z kopalni wydobywano do 1996 roku. Miejsce to było znane już w XI wieku i nosiło nazwę Magnum Sal czyli Wielka Sól, a należało wówczas do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Kopalnia przeszła następnie we własność książąt, a potem króla i stała się ważną częścią gospodarki kraju. Jednym z pierwszych turystów w kopalni był Mikołaj Kopernik, który zwiedził to miejsce w XV wieku. Każdego roku zabytkowe podziemia zwiedza tysiące ludzi z całego świata. Znajduje się tam 2-kilometrowa trasa podczas której można oglądać piękne komory i kaplice. Turyści mogą zwiedzać trzy poziomy kopalni spośród dziewięciu istniejących. Rozmiary obiektu są tak imponujące, że mówiło się kiedyś o nim jak o podziemnym mieście.

Stare Miasto w Warszawie

Warszawie Stare Miasto znalazło się na liście UNESCO w 1980 roku. Komitet podjął taką decyzję pomimo tego, że niemal cała zabytkowa część miasta została zniszczona podczas II wojny światowej. Po 1945 roku rozpoczął się w stolicy wieloletni proces odbudowy w którym brali udział specjaliści z całej Polski. UNESCO chciało w ten sposób wyrazić uznanie wszystkim realizatorom i konserwatorom za ogromny wysiłek podczas którego udało im się odtworzyć bezcenne zabytki. Zadbano o najważniejsze szczegóły i odtworzono oryginalną panoramę Starówki widoczną od strony rzeki. Źródłami ikonograficznymi były wówczas obrazy Bernardo Bellotta, w których uwiecznił Warszawę z XVII stulecia. Do najcenniejszych budowli warszawskiej Starówki należą: Zamek Królewski, katedra św. Jana i jej zaułek, kościół oraz kolegium Jezuitów, a także Pałace Raczyńskich, Sapiehów i kamienice.

Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy został uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery w 1977 roku. W 1992 roku Komitet wpisał także na listę białoruską część parku. Powstał dzięki temu jeden z nielicznych transgranicznych obiektów należących do UNESCO. Co zadecydowało o wpisaniu Puszczy Białowieskiej do listy? Były to zjawiska naturalne i wyjątkowe walory estetyczne na jej terenie. Puszcza jest ostatnim najlepiej zachowanym lasem w tej części Europy, niemal zupełnie nie zmienionym przez człowieka. Miejsce to było znane już w XV wieku, kiedy przybył tu na polowanie król Władysław Jagiełło i uznał puszczę za dobra królewskie. W puszczy żyje także na wolności kilkaset żubrów.

Dawny obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau

Jest to miejsce, które nigdy nie powinno się nigdy pojawić w żadnym miejscu na świecie. Obiekty wpisane na listę UNESCO miały być dziedzictwem kulturowym ludzkości, ale to miejsce znalazło się tam z innego względu. To świadectwo upadku ludzkich uczuć, przerażające miejsce, w którym dokonano okrutnej zbrodni. Obóz zbudowany został pod Oświęcimiem w 1940 roku przez hitlerowców. Według historyków zginęło tam ponad milion ludzi z czego większość stanowili Żydzi. Wchodząc do obozu natychmiast wyczuwa się aurę śmierci. Zwiedzający, którzy oglądają materialne dowody ludobójstwa, doświadczają rzeczy, które mogą na zawsze zapaść im w pamięć. Muzeum stworzone na terenie obozu ma przypominać i przestrzegać ludzkość, aby już nigdy powstało podobne miejsce na świecie.

Wawel w Krakowie

Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto oraz dzielnice Kazimierz i Stradom wpisane zostały na listę UNESCO w 1978 roku. Wawel należy do najważniejszych obiektów zabytkowych w historii Polski. Osiedlili się tutaj pierwsi władcy Polski – Piastowie. Wielu królów zostało pochowanych w katedrze wawelskiej. Zwiedzając gotycką świątynie koniecznie trzeba wejść do słynnej kaplicy Zygmuntowskiej ze złotą kopułą, którą uważa się za arcydzieło renesansu włoskiego. Zamek na Wawelu posiada wyjątkowy dziedziniec z krużgankami. Zwiedzający mogą wchodzić do dawnych komnat królewskich i prywatnych apartamentów. Innym miejscem na Wawelu wartym uwagi jest tajemnicza Smocza Jama. To jaskinia, która według legendy zamieszkiwana była kiedyś przez okrutnego smoka. Przed jamą znajduje się dzisiaj rzeźba smoka, która zieje prawdziwym ogniem co trzy minuty.