Jaką rolę odgrywa projektowanie biur dla firm?

Przed przystąpieniem do pracy trzeba odpowiedzieć na pytanie, jakie są główne kryteria tworzenia wnętrza biurowego, a także jakie są komponenty, które składają się na projekt biura. Powodem zmiany wystroju biura mogą być różne czynniki, ale każda firma ma zazwyczaj jeden główny cel, czyli poprawę komfortu i estetycznego wrażenia w pomieszczeniu. Jednocześnie aranżacja biura zawiera wiele niuansów, takich jak wybór aranżacji wnętrza, optymalizacja wykorzystania przestrzeni, sieci inżynieryjne, projekt systemu oświetlenia, wybór mebli i inne cechy.

Funkcjonalność każdego nowego biura ma wpływ na wydajność pracowników firmy, dlatego projektanci powinni brać pod uwagę funkcje każdego działu firmy oraz wielkość powierzchni przeznaczonej dla poszczególnych działów. Na tej podstawie wybierane są meble, projektowane jest oświetlenie i rozwiązywane są inne zadania projektowe. Ergonomia pomieszczenia pozwala na optymalizację przestrzeni dla zadań produkcyjnych. Właściwe rozmieszczenie mebli sprawia, że interakcja między pracownikami jest komfortowa i znacznie przyspiesza procesy robocze. Praktyczne wzornictwo wymaga zastosowania materiałów i elementów, które wymagają minimalnej uwagi na dbałość o pomieszczenie. Powłoki pyłoszczelne, wygodne i łatwe do czyszczenia zasłony, systemy rolet, niezawodne meble i układ z minimalną ilością niedostępnych miejsc do sprzątania obniżają koszty tego gatunku powierzchni. Koncepcja praktyczności w projektowaniu pomieszczeń zakłada również pewien stopień wszechstronności. Elementy projektu biura powinny być wielofunkcyjne, tak aby można było zmieniać układ i w razie potrzeby dostosowywać go.

Projektanci zajmujący się wnętrzami powinni tak zaprojektować biuro, aby było przyjemne dla personelu i żeby nie chcieli go opuszczać klienci. Styl projektowania biura może wiele powiedzieć o firmie i jej kierownictwie oraz pokazać, jak bardzo menedżerowie dbają o komfort pracowników. Specjaliści zalecają opracowanie projektów wnętrz, które będą współgrać z korporacyjnym stylem firmy. Każda firma powinna dążyć do stworzenia jak najbardziej komfortowych warunków pracy dla pracowników. Komfort, design i ergonomia mebli upraszczają procesy pracy i zwiększają efektywność pracowników.

Jedną z podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy wyborze mebli, powinna być ich niezawodność, ponieważ meble biurowe są zazwyczaj używane znacznie intensywniej niż w domu. Oświetlenie jest ważnym elementem prawidłowego zaprojektowania przestrzeni biurowej. Opracowanie projektu obejmuje szczegółowy plan rozmieszczenia opraw oświetleniowych. Przy instalacji takiego wyposażenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników, czyli wybrany styl wnętrza. Jeśli we wnętrzu są ciepłe kolory, należy unikać zimnego światła. Warsztat kreatywny powinien być przytulny, więc lepiej jest używać ciepłych tonów. Projekt małego wnętrza w firmie jest lepiej dobrany w jasnych odcieniach, ponieważ to zwiększy przestrzeń. Obecnie popularne są kolory zbliżone do naturalnych odcieni, na przykład z dodatkiem elementów drewnianych. Niewielkie pomieszczenie również nie powinno być zatłoczone meblami w postaci półek, stolików, regałów lub szafek.

Dekoracja ścian za pomocą paneli dekoracyjnych jest dość powszechna w nowoczesnym wzornictwie. Dużą popularność takich materiałów zapewniają ich wysokie walory estetyczne i użytkowe. W zależności od rozwiązania projektowego, możliwe jest zastosowanie tego samego rodzaju paneli dekoracyjnych lub różnych kombinacji dekoracji w celu stworzenia oryginalnych kompozycji.

Podczas opracowywania projektu biura sprzedaży lub biura dla menedżera, projektanci często myślą przede wszystkim o aranżacji podłogi w pomieszczeniu. Wybór powłoki zależy od przeznaczenia pomieszczenia, przy czym podłoga w biurze musi być idealnie płaska i trwała, co wynika ze specyfiki jej funkcjonowania. Popularnym rozwiązaniem przy wyborze wykładzin podłogowych są podłogi wylewane. Podłogi takie należą do typu solidnego i bezspoinowego, a w ostatnich latach materiał ten jest coraz częściej wykorzystywany w biurach i pomieszczeniach przemysłowych. Malowana podłoga może wytrzymać duże obciążenia mechaniczne, dzięki szerokiej gamie kolorów i faktur powłoki pozwala na harmonijne dopasowanie jej do każdego wnętrza biura, restauracji czy pomieszczenia przemysłowego.

Jakość powietrza w pomieszczeniu wpływa również na wydajność pracowników. Pracownicy spędzają sporo czasu w pomieszczeniach biurowych, dlatego stworzenie komfortowego mikroklimatu jest szczególnie ważne dla projektantów. Obliczanie i dobór urządzeń klimatyzacyjnych wymaga znajomości dokumentacji regulacyjnej, metod obliczeniowych oraz umiejętności poruszania się po różnych rozwiązaniach i technologiach. Przy projektowaniu systemu wentylacji i klimatyzacji należy wziąć pod uwagę takie cechy lokalu, jak: wielkość przestrzeni na umieszczenie urządzeń, ograniczenia dotyczące podłączonych mocy elektrycznych, możliwości utrzymania różnych parametrów klimatycznych w różnych pomieszczeniach oraz inne cechy.