Odchudzanie w pigułce - od czego właściwie zacząć?

W teorii odchudzanie jest całkiem proste – wystarczy utrzymywać ujemny bilans kaloryczny przez określony czas, a kilogramy powinny same znikać niczym ręką odjął. W rzeczywistości jednak jest to proces na który składa się wiele czynników, w tym również aspekt psychologiczny. Należy wykształcić w sobie dyscyplinę oraz konsekwencję, co przydaje się również w życiu codziennym i zawodowym. Jak efektywnie się odchudzać i o czym należy bezwzględnie pamiętać?

Dobrana dieta podstawą

Nie jest żadną tajemnicą, że sposób żywienia oraz produkty jakie wybieramy mają kluczowe znaczenie w przypadku odchudzania się. Jedzenie wysoko przetworzonej i kalorycznej żywności sprzyja gromadzeniu nadmiernej tkanki tłuszczowej, przez co pierwszym i podstawowym krokiem do wymarzonej sylwetki jest właśnie zbilansowana dieta. Co to oznacza? Zdecydowanie unikać należy produktów takich jak fast food, słodycze, gazowane napoje oraz słone przekąski. W zamian na talerzu pojawiać się powinny produkty takie jak warzywa, owoce, chude mięso z kurczaka oraz ryby. Kolorowe napoje pełne cukru i sztucznych barwników zastąpić powinna woda niegazowana, najlepiej do 2 litów dziennie. . Kiedy najdzie nas ochota na coś niedozwolonego, można sobie oczywiście pozwolić na kawałek ciasta czy coś słodkiego, jednak nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Taka żelazna dyscyplina podziała doskonale na proces utraty tkanki tłuszczowej, i szybko zauważymy pierwsze efekty! Niezwykle ważne jest również regularne jadanie, w równych odstępach czasu – najlepiej co trzy godziny. Wówczas napędzamy swój metabolizm i sprawiamy, że organizm zamiast gromadzić tkankę tłuszczową, sięga po jej zapasy. Odchudzanie to nic innego jak ujemny bilans kaloryczny, dlatego na początku warto zasięgnąć porady specjalisty który ułoży nam jadłospis – jeżeli nie chorujemy na żadną przewlekłą chorobę związaną z tarczycą czy hormonami, efekty są murowane!

Aktywność fizyczna niezbędna?

Wbrew temu co powszechnie się uważa, aktywność fizyczna i treningi nie są niezbędne do utraty wagi, jednak zdecydowanie wspierają cały proces. Dają wiele korzyści zdrowotnych, stąd też polecane są przez lekarzy oraz dietetyków. Regularne treningi pozwolą ukształtować zgrabną sylwetkę, wzmocnić mięśnie oraz poprawić kondycję i wydolność oddechową. Jeżeli chcemy rozpocząć treningi wraz z odchudzaniem, wskazane jest powolne i stopniowe wprowadzanie aktywności fizycznej, jako że jej intensywność powinna rosnąć powoli, ale systematycznie. Wówczas nie doznamy kontuzji, nie zniechęcimy się, a przede wszystkim nie nadwyrężymy mięśni. Dla osób z dużą nadwagą poleca się aktywność która nie obciąża stawów i kostek, czyli np. pływanie, jazda na rowerze czy spacery z większą intensywnością. Kiedy waga zacznie spadać, można dopiero wtedy dokładać dodatkowe ćwiczenia czy zwiększyć tempo, jako że po jakimś czasie trudne i męczące treningi stają się monotonne i mało wymagające. Polecane są również programy treningowe popularnych trenerów personalnych, jednak przed rozpoczęciem ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy nie będzie to niekorzystne dla naszych kostek.

Jak wytrwać w postanowieniu?

Odchudzanie i jego zasady są znane praktycznie każdemu, ponieważ jest to temat jaki nigdy się nie nudzi. Ludzie szukają cudownych metod odchudzających, jednak w tym przypadku żadne tabletki ani cudowne herbatki nie dadzą takich efektów, jak zwyczajne utrzymywanie ujemnego bilansu kalorycznego. Trudności z utrzymaniem postanowienia oraz odstawieniem ulubionych potraw i przekąsek wynikają ze słabej woli, nie z braku efektów. Jak więc utrzymać się w ryzach i z dyscypliną i konsekwencją gubić kolejne kilogramy? Przede wszystkim warto stworzyć tablicę lub notatnik, w którym będziemy notować swoje postępy, a także warto wypisać co nas motywuje do zrzucenia nadwagi, co wydarzy się, kiedy dojdziemy już do wymarzonej wagi. Dobrym sposobem jest również oglądanie motywacyjnych zdjęć, takich jak efekty odchudzania zestawione zdjęciami przed i po skończeniu odchudzania. To nie pozwoli nam zapomnieć o tym dlaczego zaczęliśmy, a także dostarczy codziennej dawki energii i motywacji. Jeżeli jest to możliwe, warto zaangażować do odchudzania kogoś z bliskiej rodziny lub przyjaciół, by wspierać się wzajemnie w postanowieniu oraz doglądać swoich efektów.

Kiedy podzielimy się tym doświadczeniem z kimś jeszcze, odchudzanie stanie się przyjemnością ale i wyzwaniem – komu lepiej idzie, ten dostanie coś w nagrodę. Stawiać należy sobie krótkie cele, np. w dwa miesiące 8 kg, co jest dalej zdrową alternatywą. Wówczas o wiele łatwiej jest nam dojść do celu i nie zniechęcimy się tak szybko w swoich działaniach, przygotowywaniu jedzenia oraz pilnowaniu pór posiłków. Trzeba przygotować się na to, że w ciągu kilku tygodni nie stracimy całej nadwagi jak byśmy sobie tego życzyli. Ten proces może trwać nawet latami, więc warto nastawić się na stałą zmianę stylu życia, by już zawsze móc cieszyć się nienaganną sylwetką oraz doskonałym zdrowiem.