W jaki sposób prawidłowo dbać o zęby?

Każdy z nas chce utrzymać zęby w zdrowiu na dłużej i rzadziej przebywać na fotelu dentystycznym. Niewiele jest osób, które nie słyszały o potrzebie szczotkowania rano i wieczorem zębów. Ten nawyk nabywa się w dość wczesnym dzieciństwie. Niewiele osób wie lub pamięta, że zęby należy myć nie przed, ale po posiłku, co jest szczególnie ważne przy śniadaniu, ponieważ większość z nas idzie umyć się po przebudzeniu.

Technikom szczotkowania zębów poświęca się mniej uwagi niż powinno się to robić. Wydaje się, że nietrudno byłoby wziąć szczotkę do zębów. Ale okazuje się, że wszyscy potrzebujemy odpowiednich umiejętności. Zaczynamy od dolnych zębów, przesuwając szczoteczkę od dołu do góry, a następnie do przednich tylnych zębów. Ruch powinien być po prostu, w kierunku dziąsła. I nie należy zapominać o wewnętrznej powierzchni zębów, ponieważ wymaga ona nie mniej troski niż przód. Statystyki mówią, że spędzamy średnio około minuty na szczotkowaniu zębów. Stomatolodzy z niepokojem marszczą brwi. Okazuje się, że ten prosty rytuał powinien zająć trzy razy więcej czasu, czyli co najmniej trzy minuty. Wiele osób zapomina o języku, a to nim gromadzą się bakterie i pozostałości jedzenia, co przyczynia się do rozwoju niezdrowej atmosfery w ustach. A nieprzyjemny zapach nie jest największą przykrością ze wszystkich możliwych i negatywnych konsekwencji. Język można wyszczotkować za pomocą specjalnej szczoteczki do zębów. Są one sprzedawane w mniej lub bardziej dużych aptekach, ale można również użyć pasty do zębów. Znowu należy tutaj wykonywać ruchy skrobania, od najgłębszej części języka do jego końcówki.

Po umyciu zębów należy użyć nici dentystycznej. Głównym zadaniem nitkowania jest czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, których nie możemy oczyścić za pomocą szczoteczki do zębów. Naszym głównym zadaniem jest nie ranić dziąseł przez ostre nitkowanie. W tym celu należy przekręcić oba końce nici dentystycznej na palcach, aby się nie wysunęła i nie spieszyć się zbytnio.

Nie każdy wie, jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. Istnieje błędne przekonanie, że im twardsza jest szczoteczka, tym bielsze i czystsze są zęby. Co więcej, zbyt twarda szczoteczka może być źródłem problemów. Główną zasadą przy wyborze szczoteczki do zębów jest poleganie na stanie dziąseł i zębów, który najlepiej powinien być oceniony przez specjalistę. Szczoteczki różnią się od siebie przede wszystkim sztywnością. Zazwyczaj znajdziemy w sklepie trzy rodzaje szczotek (miękka, średnia i sztywna), ale niektóre z nich, te bardziej profesjonalne, dzielą się na pięć do sześciu poziomów (standardowe szczotki zawierają opcje bardzo miękkie i bardzo sztywne).

Dla tych, którzy nie mają szczególnych problemów, wystarczy szczoteczka do zębów o średniej sztywności, ponieważ to ona poradzi sobie najlepiej ze wszystkimi zadaniami. Dla tych, którzy cierpią z powodu krwawiących dziąseł i nadwrażliwości zębów lub niedawno przeszli operację stomatologiczną, zaprojektowano miękkie włosie. Ale twarde szczeciny są dla tych, którzy mają skłonność do większej ilości płytki i kamienia nazębnego. Sama szczoteczka może być wybrana zgodnie z osobistymi preferencjami. Powinna ona wygodnie leżeć w dłoni, mieć wygodny rozmiar i kształt. Kolor, materiał i tak dalej to kwestia gustu. Istnieją szczoteczki z włosiem syntetycznym i naturalnym. Tutaj również będziemy musieli wybrać w zależności od swoich preferencji, choć uważa się, że naturalne szczoteczki są delikatniejsze i łagodniejsze w stosunku do dziąseł. Ważne jest, aby wymieniać szczoteczkę co około 12-15 tygodni.

Jeśli potrzebujemy czegoś bardziej zaawansowanego technologicznego, powinniśmy zwrócić uwagę na elektryczną lub ultradźwiękową szczoteczkę do zębów. Należy pamiętać, że zamienne głowice tych szczoteczek są dobierane indywidualnie, dlatego podstawowe kryteria doboru powinny być kierowane do samego gadżetu. Po pierwsze, istotne jest tutaj zasilanie. Można używać szczotek zasilanych bateriami, warto więc sprawdzić, ile sztuk trzeba użyć i jak długo urządzenie może na nich pracować. Większość nowoczesnych szczoteczek jest zasilana za pomocą gniazdka elektrycznego, a na krótko przed rozładowaniem sygnalizują, że się rozładują. Wiele z nich posiada również kilka wbudowanych trybów, takich jak intensywne, ekspresowe czyszczenie, masaż dziąseł, czyszczenie języka i tak dalej.

Aromat i smak pasty do zębów jest kwestią osobistych preferencji, ale skład powinien być dobrany w zależności od stanu jamy ustnej. Wiele past do zębów zawiera fluor. Jego zadaniem jest usuwanie płytki nazębnej, wzmacnianie zębów i zapobieganie próchnicy. Ale dzienna dawka fluoru dla osoby dorosłej wynosi około 2,5 mg, a przekroczenie tej dawki może być toksyczne. Oczywiście, z pasty nie otrzymuje się gigantycznej dawki, ale woda z kranu jest często dodatkowo fluorowana, więc łatwo jest przesadzić. W szczególności nie warto szukać makaronów z dużą zawartością fluoru. Ci, których zęby są podatne na nadwrażliwość, powinni unikać past z agresywnymi wybielaczami ściernymi lub chemicznymi.