Czym jest jaccuzi i jak się je montuje?

Zazwyczaj czasopisma piszą artykuły z klasyfikacją typów hydromasażu. Ale nie mówią najważniejszej rzeczy, czyli jak korzystać z łazienki, jak wybrać takie jacuzzi, aby uzyskać najbardziej relaksujący efekt. Nie każdy do końca wie, co to jest jacuzzi? Jest to inaczej wanna z hydromasażem. Działanie jaccuzi opiera się na zasadzie ruchu wody w obiegu zamkniętym. Pompa i kompresor mieszają wodę z powietrzem lub woda i powietrze są oddzielnie doprowadzane do dysz masujących nasz organizm ciśnieniem. Jacuzzi to świetny sposób na relaks i korzystanie z zabiegów w zaciszu własnego domu.

Jeżeli już zdecydujemy się na ten luksus, musimy się dowiedzieć, jaki rozmiar jest idealny. Ten, który można kupić i zainstalować we własnej łazience. W sprzedaży znajdują się nie tylko wanny z hydromasażem, który może znajdować się na całej długości i może być umieszczany w dowolnym miejscu. Możemy także zdecydować się na wannę dla "siedzących" o długości 140-150 cm. Wreszcie, w wannie z hydromasażem może się zmieścić jedna osoba lub może się tutaj pomieścić kilka osób.

Warto także zorientować się, który kształt jest lepszy. Konfiguracja wanny nie ma znaczenia. Może mieć dowolny kształt, czyli okrągły, kwadratowy, prostokątny, narożny. Ważne jest to, abyśmy się czuli komfortowo w wybranym modelu. I żeby dysze były umieszczone wzdłuż konturu ciała, wtedy masaż daje większy efekt terapeutyczny. Istnieją połączone rodzaje jacuzzi z kabinami prysznicowymi, wtedy masaż można wykonać, leżąc w miejscu lub stojąc w kabinie.

Inną sprawą jest to z czego jest zrobione jacuzzi. Najczęściej wykonane jesz polimerów pokrytych akrylem na wierzchu. Poszukajmy modeli, w których warstwa akrylowa ma grubość co najmniej 4 mm, aby uniknąć pęknięć i mieć "zapas" na ewentualne zarysowania. Mniej powszechne są wanny ze stali emaliowanej i żeliwa. W elitarnych sklepach można znaleźć modele nawet wykonane z drewna. Obecnie jacuzzi jest nie tylko wykonane z akrylu, chociaż akryl w połączeniu z polimerami jest najbardziej popularną opcją. Można tu znaleźć modele wykonane ze szkła, sztucznego kamienia, stali, żeliwa. Sposób formowania strumienia jest kulisty (silne, ukierunkowane działanie) i obrotowy (mieszanka jest dostarczana w spirali). Rodzaj mini-odrzutni dla pleców jest wyróżniony oddzielnie. Wszystkie dysze mogą mieć mechanizm obrotowy, więc najbardziej przydatny jest masaż ciała pod kątem. Istnieją również modele z zaworami zamykającymi, co znacznie ułatwia konserwację jacuzzi. Zaleca się, aby dysze nie wystawały za bardzo ponad powierzchnię, aby uniknąć dyskomfortu. W podstawowych wersjach są 4-6 dysz. W zaawansowanych modelach ich liczba może sięgać kilkudziesięciu. Należy jednak pamiętać, że im większa liczba dysz, tym słabsze będzie ciśnienie strumienia. Dysze wykonane z tworzywa sztucznego są uważane za bardziej niezawodne. Istnieją systemy masażu turbo i powietrznego z dyszami, które mogą być wbudowane w wannę bez konieczności wyciągania rur. Dysze mogą być umieszczone w dolnej, bocznej, nożnej i lędźwiowej części ciała.

Wszystkie wanny wyposażone są w metalową ramę z regulowanymi gumowymi stopkami, która tłumi drgania i ułatwia montaż. Na tylnej części wanny przyklejony jest czujnik, który "odczytuje" poziom wody i zapobiega przypadkowemu włączeniu pompy w stanie suchym. Regulowane dysze są montowane bezpośrednio w obudowie. Na całym obwodzie połączone są z nimi równoległe rury, przez które doprowadzana jest woda i powietrze. Ilość powietrza może być regulowana za pomocą specjalnego zaworu, co pozwala na zmianę intensywności masażu. Wanna z hydromasażem jest wypełniona w taki sam sposób jak tradycyjna wanna z hydromasażem przez armaturę. Nie ma szczególnego znaczenia, czy jest on montowany w korpusie samej wanny, czy w ścianie.

Zastosowanie tego rodzaju wanny może być bardzo wszechstronne. Możemy w niej wziąć kąpiel w gorącej wodzie. Najlepiej przed wirem, wtedy będzie o wiele bardziej efektywny. Jednocześnie nie jest konieczne stosowanie środków silnie pieniących. Zdecydowanie zaleca mycie tylko wtedy, gdy jacuzzi jest wyłączone. Czy możemy być porażeni prądem podczas korzystania z jacuzzi. Nie, jeśli przestrzegane są przepisy bezpieczeństwa. Musi ona być podłączona do oddzielnego RCD (wyłącznika bezpieczeństwa, który monitoruje aktualny wyciek). W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej, RCD automatycznie wyłączy system.

Będziemy musieli wydać pieniądze na baterię z głowicą prysznicową, ponieważ nie zawsze są one wliczone w cenę. Wanna może być również wyposażona w zagłówki i podłokietniki, uchwyty na gazety lub szklankę świeżo wyciskanego soku. Może ona także mieć funkcję aromaterapii, ale nie w każdej kąpieli można upuścić olej aromat terapeutyczny. Możliwe jest także zdalne sterowanie wszystkimi funkcjami jacuzzi. Wiele modeli posiada funkcję automatycznego czyszczenie oraz kontrolę ciśnienia wody. Możliwe jest utrzymywanie ustawionej temperatury wody. Jeśli czujemy się niekomfortowo, wspinając się po krawędzi wanny, są modele z małymi drzwiami, po których możemy się dostać do środka.