Studia dla introwertyka – jaki kierunek warto wybrać?

Jeżeli kończysz właśnie szkołę i zastanawiasz się jaki kierunek studiów najlepiej wybrać trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Najlepiej oczywiście wybrać takie studia, które najbardziej nas zainteresują, aby nie męczyć się przez kilka najbliższych lat. Najczęściej jednak młodzi ludzie sprawdzają jakie kierunki są popularne w obecnym czasie i jakie zawody będą najbardziej potrzebne w przyszłości. Dzięki temu można mieć większą pewność, że znajdzie się później pracę w danej dziedzinie. Często bywa też tak, że rodzice próbują namówić swoje dziecko do rozpoczęcia studiów na kierunku, który sami uważają za najbardziej odpowiedni bądź sami taki kiedyś studiowali. Należy też brać pod uwagę coś jeszcze o czym nie każdy pamięta. Co jeśli predyspozycje psychiczne i osobowość człowieka zupełnie nie będą pasować do wyuczonego zawodu?

Od pewnego czasu bardzo dużo pisze się od introwertyzmie i ekstrawertyzmie. Introwertycy nie lubią skupiać na sobie uwagi otoczenia, wolą przebywać w samotności i często czują się bez energii kiedy przebywają dłużej w większej grupie ludzi czy w miejscu, gdzie jest głośno. Dzieje się tak, gdyż introwertyk jest bardzo wrażliwy na bodźce ze świata. Ekstrawertycy lubią natomiast towarzystwo i najczęściej są bardzo rozmowni. Czują wówczas największy przypływ energii. O introwertykach często się mówi w dość negatywny sposób. Uważa się, że są małomówni, nieśmiali, wycofani i bez emocji, a introwertycy posiadają wiele pozytywnych cech, których brakuje wielu ekstrawertykom. Potrafią dobrze pracować w ciszy i skupieniu, najczęściej bywają dobrze zorganizowani, potrafią uważnie słuchać, są kreatywni i konkretni.

Jeżeli nie lubimy pracy gdzie jest wiele telefonów do odebrania, tysiące spraw do załatwiania, a wszystko to trzeba robić pod presją czasu to możemy nie dać sobie z nią rady, albo damy sobie radę, ale będziemy niemal całkowicie wypruci z energii. Większość ludzi nie ma jednak możliwości znalezienia pracy całkowicie pozbawionej kontaktów z drugim człowiekiem, ale można te kontakty ograniczyć. Jeśli męczą nas skupiska ludzi i hałas wokół czujemy wtedy niepokój. Koniecznie trzeba zastanowić się nad rozwojem naszej ścieżki zawodowej, aby nie dokładać sobie dodatkowego stresu w przyszłej pracy.

Istnieje wiele kierunków studiów, które mogą być idealne dla człowieka z osobowością introwertyczną. Warto je wziąć pod uwagę jeśli nie chcemy w przyszłości za często mieć do czynienia z klientami czy zespołem, czyli gdzieś, gdzie umiejętności towarzyskie są bardzo wysoko cenione. Oto kilka przykładowych kierunków studiów, które pozwolą na znalezienie dobrego zawodu dla introwertyka:

Archiwistyka

Wszelkie instytucje, urzędy czy duże firmy potrzebują specjalistów od archiwizacji i zarządzania dokumentacją. To dobry zawód dla osób cierpliwych, zorganizowanych, sumiennych i które nie boją się samotności w pracy. W trakcie studiów zdobywa się wiedzę na temat obiegu informacji i archiwizacji cyfrowej. Można po tym pracować np. w archiwach państwowych, gdzie zabezpiecza się dokumenty o wartości historycznej.

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

To również mogą być dobre studia dla osób introwertycznych. Absolwent takich studiów wcale nie musi pracować w bibliotece. Obecnie żyjemy w społeczeństwie informacyjnym i potrzeba specjalistów od wyszukiwania danych i materiałów do badań, którzy wiedzą jak zarządzać i gromadzić informacje. Studenci bibliotekoznawstwa uczą się np. katalogowania dokumentów i tworzenia bazy danych. Do takiego zawodu trzeba być dokładnym i spostrzegawczym.

Filologia

Filologie bywają dość obleganymi kierunkami. Jeśli pasjonuje nas język i kultura jakiegoś kraju warto jednak rozważyć czy nie studiować właśnie takiego kierunku. Po filologii angielskiej czy japońskiej wcale nie trzeba zostawać nauczycielem czy pracować dla jakiejś międzynarodowej firmy, gdzie jest ciągły kontakt z ludźmi. Można zostać np. tłumaczem tekstów pisanych, a do takiego zawodu przyda się cierpliwość i umiejętność pracy w samotności. Po polonistyce można także zostać redaktorem, którego zadaniem jest poprawianie teksów przed ich publikacją.

Informatyka

Zapotrzebowanie na informatyków nie maleje dlatego jest to wciąż oblegany kierunek. Ciągle potrzebni są specjaliści od programowania, tworzenia stron internetowych, baz danych itd. Istnieją oczywiście informatycy ekstrawertyczni, którym nie przeszkadzają w pracy kontakty z ludźmi i bez problemu pracują w dużej firmie. Ale często mogą pracować zdalnie u siebie w domu. Dzięki temu introwertyk może czuć się komfortowo i mieć upragniony spokój.

Bioinżynieria

To dobre studia dla pasjonatów biologii i nauk technicznych w jednym. Jest to również bardzo przyszłościowy kierunek. Studenci uczą się zagadnień z chemii, biologii, ekologii, ochrony środowiska, biofizyki i inżynierii środowiskowej. Przygotowują się także do pracy w laboratorium, a do tego potrzeba kreatywnego umysłu i dużej wytrwałości. Po bioinżynierii można znaleźć pracę w ośrodkach badawczych, diagnostycznych, w instytucjach ochrony środowiska, a także w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.