Czy warto chodzić na korepetycje?

Edukacja dla wielu uczniów, nawet po ukończeniu pierwszych etapów nauczania, pozostaje "ciemnym lasem". Nie każdemu udaje się zostać certyfikowanym specjalistą i dokładnie zrozumieć daną dyscyplinę. Czy można coś zmienić, czy też nauka ta pozostanie nieosiągalna? Tutaj możemy zadać sobie pytanie, czy powinniśmy iść do korepetytora w trakcie procesu nauki, czy też lepiej nie marnować pieniędzy. Korepetytor jest prywatnym nauczycielem o wąskiej specjalizacji, który pomaga szkole lub uczniowi wypełnić konkretne luki w wiedzy. Słowo "nauczyciel" jest używane jako powołanie, ale nauczyciel nie musi mieć wyższego wykształcenia. Powinien on być w stanie wyjaśnić i przekazać swoją wiedzę. Ogólnie rzecz biorąc, korepetytorem może być każdy uczeń, który jest pewien swojej wiedzy z danego przedmiotu.

Jeśli już zdecydujemy się na udanie się na korepetycje, to poprośmy korepetytora, aby jeszcze raz wyjaśnił skomplikowany temat. W trakcie semestru nauczyciele są szczególnie wrażliwi i chętnie spotkają się z uczniem poszukującym wiedzy. Oczywiście, czas i miejsce uzgodnią sami, w oparciu o własne obciążenie pracą, ale już teraz będą musieli dostosować się do zapracowanego ucznia. Wszystkie subtelności będą już omówione w osobistej rozmowie, ale ważne jest, abyśmy mieli pewność, czy ta osoba może nam coś wyjaśnić i czy pieniądze na stypendium nie zostaną wydane, na przykład, na próżno. W dzisiejszych czasach korepetycje nie są tanią przyjemnością, dlatego wielu uczniów woli pomyśleć kilka razy i poszukać innych opcji zanim zgodzą się na takie prywatne lekcje.

Istnieje jednak inne rozwiązania. Podobną prośbę można skierować do ucznia, który rozumie ten temat przynajmniej trochę lepiej niż my. Wtedy będziemy musieli mu podziękować, ale to będzie dużo tańsze niż opłaty za korepetycje, a jakość uzyskanej wiedzy niekiedy nie gorsza. Nie zaszkodzi zdobyć własne podręczniki, a może samemu uda ci się wymyślić jakieś rozwiązanie niejasnego tematu. Poza tym zaleca się korzystanie z nieocenionej pomocy światowej sieci, która z konieczności zawiera podobne przykłady i zróżnicowaną literaturę referencyjną na niezrozumiały i trudny temat.

Warto jednak upewnić się, kiedy potrzebujemy korepetytora. Jest to kolejne ważne pytanie, które powinien sobie zadać uczeń lub student. W rzeczywistości są cztery sytuacje, w których nie można obejść się bez takich płatnych usług. Sytuacja pierwsza, pojawia się wtedy, kiedy na lekcji tematy nie zostały wyjaśnione wystarczająco jasno. Próby zwrócenia się do nauczyciela o wyjaśnienia również nie powiodły się, ponieważ zawsze się on spieszy. Najlepiej wtedy poprosić o wykwalifikowaną pomoc korepetytora, który nie tylko wyjaśni brakujący materiał, ale także przedstawi go w znacznie szerszej i uproszczonej formie.

Inny przypadek, kiedy pomoc korepetytora jest niezbędna zachodzi wtedy, gdy po prostu nie podoba się nam ten sposób przedstawiania nowych informacji, więc musi szukać korepetytora. Przy okazji, poszukiwanie kompetentnego nauczyciela może trwać dłużej niż tydzień, ponieważ trudno jest znaleźć profesjonalistę, który potrafiłby tylko wyjaśnić pozornie oczywiste rzeczy.

Kolejny przypadek pojawia się wtedy, kiedy uczniowie są niezadowoleni z skompresowanego programu nauczania. Zdarza się, że uczeń nie ma wystarczającej wiedzy i szuka korepetytora, który dogłębnie go oświeci w tej czy innej kwestii. Taka potrzeba pojawia się zazwyczaj u przyszłych podyplomowych studentów, którzy widzą siebie jako badaczy i profesorów.

Sytuacja czwarta jest jeszcze inna. Możliwe, że uczeń był chory lub po prostu przez długi czas nieobecny na lekcjach lub zajęciach na uniwersytecie. W tym przypadku stworzył on ogromną lukę w wiedzy, którą należy jak najszybciej wypełnić, ponieważ być może będzie on musiał ją niedługo zaliczać. Pozostaje tutaj tylko znaleźć wykwalifikowanego specjalistę o umiarkowanych cenach za swoją pracę. Wiele tutaj zależy, oczywiście, od możliwości finansowych, ponieważ nie każdy uczeń może znaleźć takiego prywatnego nauczyciela.

Warto wiedzieć zatem, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze korepetytora. Jeśli zostanie podjęta decyzja o zatrudnieniu korepetytora, należy zwrócić uwagę na poniższe punkty, które pomogą choć trochę zaoszczędzić, gwarantując jednocześnie specjalistę w swojej dziedzinie. Musi to być zdecydowanie sprawdzona osoba, która była już praktykowana przez naszych przyjaciół lub znajomych. Ważne jest, aby upewnić się co do jego doświadczenia i kwalifikacji, aby nie płacić solidnych pieniędzy pierwszej napotkanej osobie. Znajdźmy więcej cennych informacji o danych lekcjach, ponieważ takie informacje i prawdziwe opinie są dostępne na wielu forach uczniowskich lub serwisach dla korepetytorów. Określmy koszt każdej godziny lekcyjnej i długość jednej lekcji zaraz po pierwszym spotkaniu. Dowiedzmy się o warunkach płatności i o skutkach ewentualnych nieobecności z ważnych powodów. Zapytajmy o posiadane wykształcenie i specjalizację. Takie pozornie dyskretne pytania pomogą zrozumieć, kim jest dana osoba.