Jak zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów?

Prowadzimy ewidencję wydatków i przychodów i wiemy, że wystarczy zrobić zakupy z listą produktów, których potrzebujemy. Ale pieniądze wciąż się kończą, jakby przepływały nam przez palce. Warto zatem dowiedzieć się, co jeszcze możemy oszczędzać na zakupach. Nie unikajmy rzeczy z drugiej ręki. Zaleca się, aby podczas zakupów zadać sobie pytanie o to, czy posiadamy podobną rzecz o tym samym celu. Jeśli tak, to czy jesteśmy gotowi się z nim rozstać i zastąpić go nowym, czy nabycie danego towaru ułatwi nam życie, gdzie będziemy trzymać zakup, czy cena, jaką kosztuje dany produkt, jest najlepsza na rynku, czy za wydane pieniądze dostaniemy najlepszą jakość, czy potrzebujemy więcej informacji przed zakupem, czy studiowałeś już podobne produkty.

Jeżeli już będziemy w sklepie, nie kupujmy wszystkiego od razu. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy tego chcemy, zostawmy daną rzecz w sklepie. Zdecydujmy się na dany zakup na spokojnie i z dystansu, wrócimy następnego dnia, kiedy zdamy sobie sprawę, że naprawdę tego potrzebujemy. Oczywiście, istnieje ryzyko, że przedmiot zostanie zabrany, ale teraz na rynku jest tak wiele ofert, że na pewno znajdziemy bardzo podobny. Ale najprawdopodobniej, jak już wyjdziemy ze sklepu, zdecydujemy się go nie kupować i w ten sposób uda się nam zaoszczędzić pieniądze.

Spójrzmy na oferty sklepów internetowych. Wiele produktów jest wygodnie kupić online, ponieważ można wybrać model z pożądanymi funkcjami i porównać ceny wielu producentów i sklepów. Konsultanci w sklepach nie zawsze oferują najlepszą opcję, mogą tylko wskazywać na zalety produktu, który nie jest potrzebny. Aby uniknąć rozczarowania, wybierzmy sprawdzone sklepy internetowe i dokładnie przeanalizujmy zwrotu, ale zakup pozostaje zakupem, nawet jeśli został dokonany zdalnie. Dlatego nadal mamy prawo do zwrotu produktu, który okazał się złej jakości lub nie pasował nam z jakiegoś powodu.

Używajmy kodów promocyjnych. Możemy uzyskać dobry rabat w sklepie internetowym, jeśli znajdziemy kod promocyjny i wpiszemy go w specjalne pole przed dokonaniem zakupu. Co do zasady, kody promocyjne mają zastosowanie do określonej kategorii produktów, ofert określonych marek i są ważne przez określony czas. Można je znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Często sklepy internetowe same rozprowadzają kody promocyjne, ponieważ opłaca się przyciągać klientów.

Dowiedzmy się, kiedy dany sklep oferuje klientom różne zniżki na dane produkty. W sklepach są godziny i dni zniżek, podczas których można zaoszczędzić pieniądze. Powinniśmy pójść po ubrania podczas sezonowych wyprzedaży. Oczywiście, możemy kupić płaszcz puchowy w lecie, chociaż wydaje się, że zima jest jeszcze daleko. Ale kiedy jest zimno, podziękujemy sobie za ten zakup.

Zacznijmy zakupy od swoich potrzeb. Powiedzmy, że postawiliśmy kupić nową pralkę. Poszukajmy informacji o parametrach i cechach różnych modeli i spróbujmy wybrać taką maszynę, które na pewno wykorzystamy. Niektóre maszyny posiadają dodatkowe tryby pracy, takie jak pranie dla niemowląt. Określmy, czy są one nam na pewno potrzebne, czy też można zastosować wyłącznie tryby standardowe. Jeśli ich nie potrzebujemy, nie musimy za nie płacić aż tak wiele. Trzeba zdefiniować jasny budżet. Jeśli okaże się, że nie możemy kupić normalnych urządzeń po tej cenie, odłóżmy zakup na następny miesiąc. Inaczej możemy nie kupić tego, co naprawdę chcieliśmy i potrzebowaliśmy.

Nie wyrzucajmy opakowań po kupionych towarach. Załóżmy, że nie powstrzymaliśmy się przed zakupem. Nie wyrzucajmy opakowania i nie wycinajmy od razu etykiet, ponieważ niektóre nieużywane artykuły nieżywnościowe mogą zostać zwrócone w ciągu 14 dni od daty zakupu. Dokładnie rozważmy zakup w domu, na przykład przymierzmy ponownie nowy garnitur, skonsultujmy się z bliskimi, poprośmy ich o zrobienie nam zdjęcia i spójrzmy na siebie z zewnątrz. Jeśli żałujemy zakupu, najlepiej zabrać przedmiot do sklepu. Ale uważajmy, ponieważ istnieje lista przedmiotów, które nie mogą być zwrócone sprzedawcy. Na przykład, z powrotem sklep nie weźmie wysokiej jakości kosmetyków lub zestawu mebli, który po prostu nie pasuje do koloru naszego mieszkania. Nie kupujmy produktów, które znajdują się niedaleko kasy. W pobliżu kasy z reguły umieszcza się gumy do żucia, batony czekoladowe. Kiedy stoimy przy kasie, patrzymy na nie i możemy zdecydować się na zakup czegoś. Pomyślmy, czy naprawdę potrzebujemy produktu, czy po prostu nudzimy się w kolejce.

Wydawajmy mniej pieniędzy na to, co wydajemy. Zalecenie dotyczy przede wszystkim odzieży. Warto wydać pieniądze na wysokiej jakości kosztowny przedmiot, jeśli planujemy nosić go często. Lepiej kupić dobre buty i używać ich przez trzy lub cztery sezony, niż kupić kilka par tanich butów, które miesiąc później popadną w ruinę. Ale jeśli nie planujemy często z niej korzystać, możemy skorzystać z niedrogiej opcji. Na przykład, jeśli odwiedzamy plażę raz lub dwa razy w roku, możemy zaoszczędzić pieniądze na kostiumie kąpielowym. Jest mało prawdopodobne, że ta rzecz szybko się zużyje.