Jak stać się posiadaczem własnego mieszkania?

Wobec wysokich cen nieruchomości mieszkaniowych wiele młodych osób zastanawia się, jak znaleźć sposób na to, by móc kupić swoje wymarzone, pierwsze mieszkanie. Pomimo tego, że mieszkania są obecnie drogie, to jest kilka dobrych metod na to, by móc stać się właścicielem przytulnego lokum.

Mieszkanie na kredyt

Zakup nieruchomości mieszkaniowej z udziałem kredytu hipotecznego to najczęściej wybierana obecnie możliwość. Niektórym osobom kredyty mieszkaniowe mogą kojarzyć się źle. Dzieje się tak przede wszystkim, dlatego, że taki kredyt spłaca się z reguły przez kilkadziesiąt lat. To właśnie, dlatego przeciwnicy kredytów na mieszkanie kojarzą tę formę z dużym stresem i niepewnością. Rzeczywistość pokazuje jednak, że w Polsce miliony młodych rodzin spłaca kredyty na mieszkanie i jednocześnie prowadzą oni spokojne życie rodzinne i zawodowe.

Aby uzyskać kredyt na mieszkanie trzeba mieć oczywiście zdolność kredytową. Warto także zawczasu zadbać o posiadanie wkładu własnego. Kluczowe jednak będzie posiadanie stabilnej posady i nie najniższych zarobków.

Mieszkanie za oszczędności

Zakup nieruchomości za zaoszczędzone pieniądze to stosunkowo rzadko wybierany sposób. Wynika to z faktu, że przy dzisiejszych cenach mieszkań oraz średnich płacach, trzeba by zbierać pieniądze na zakup małego mieszkania przez około 15 lat. Dla większości osób tak długa perspektywa jest nie do przyjęcia, dlatego szukają oni innych sposobów.

Emigracja zarobkowa

Bardzo dobry sposób na w miarę szybki zakup nieruchomości mieszkaniowej to wyjazd za granicę do pracy. Jeśli emigrację zarobkową podejmuje para młodych osób albo małżeństwo zwykle wystarcza okres 3-4 lat, aby po powrocie do Polski kupić mieszkanie za gotówkę. Warto postawić na taką metodę, bo można zyskać mieszkanie na własność, bez konieczności spłacania kredytów.

Inne możliwości pozyskania mieszkania

Nie wszyscy wiedzą o tym, że tańsze mieszkania można nabywać na licytacjach komorniczych oraz przetargach w spółdzielniach mieszkaniowych. Jest to opcja, którą zdecydowanie warto się zainteresować.

Jeśli ktoś nie może kupić nieruchomości na własność to być może dobrym rozwiązaniem dla niego będzie staranie się o lokal komunalny. Kolejki w samorządach są zwykle dość długie, ale jeśli dane osoby spełniają kryteria to nie ma przeszkód, aby skorzystały z takiej metody.

Ciekawym rozwiązaniem jest także rządowy program Mieszkanie Plus. W jego ramach za niewielkie pieniądze można wynająć nowe mieszkanie i skorzystać z opcji stopniowego dochodzenia do własności.