Czym może być spowodowana nadmierna senność?

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb ludzkich. Bez jej zaspokojenia człowiek nie ma szans na prawidłowe funkcjonowanie. Dla zachowania zdrowia konieczne jest przesypianie minimum ośmiu godzin w ciągu dnia. W przeciwnym razie nasz organizm będzie wyczerpany. Dobrze jest jednak wiedzieć, że szkodliwy wpływ na organizm ma nie tylko brak wystarczającej ilości snu, ale również nadmierna senność.

Nadmierna senność a choroby somatyczne

Jeżeli naszym problemem jest zbyt długie spanie, a mimo to czujemy się zmęczeni w ciągu dnia, dobrze byłoby pomyśleć o wykonaniu podstawowych badań. Oczywiście jeżeli problem ma charakter przemijający nie musimy tego robić. Jeżeli jednak nadmierna senność towarzyszy nam przez dłuższy okres czasu, musimy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. Dobrze jest oznaczyć poziom hormon hormonów tarczycy. Za nadmierną senność bardzo często odpowiadają problemy z tarczycą. Mowa tu zwłaszcza o niedoczynności tarczycy. Senność może być również spowodowana cukrzycą, dlatego koniecznie oznaczmy poziom glukozy we krwi na czczo. Za nadmierną senność mogą odpowiadać również poważniejsze problemy zdrowotne. Jeżeli więc badania laboratoryjne wykluczą te wspomniane powyżej, udajmy się po poradę do lekarza.

Ciągła senność a depresja

Warto wiedzieć, że nie tylko choroby somatyczne są odpowiedzialne za nadmierną senność. Chęć ciągłego spania może być również spowodowana przez zaburzenia psychiczne. Mowa tu głównie o depresji. Depresja jest jednym z najczęściej rozpoznawanych zaburzeń nastroju. Jednym z jej głównych objawów są właśnie problemy ze snem. Może pojawić się bezsenność lub właśnie nadmierna senność. Jeżeli więc oprócz senności dokucza nam obniżony nastrój w ciągu dnia, powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Zróbmy to również wtedy, gdy senności towarzyszy chroniczne zmęczenie oraz poczucie bezsensu. W niektórych przypadkach depresja może dawać jednak tylko i wyłącznie objawy somatyczne.

Jeśli więc badania laboratoryjne oraz obrazowe wykluczają u nas somatyczne schorzenia, koniecznie zastanówmy się nad tym czy przypadkiem nie cierpimy na depresję. Warto jednak zaznaczyć, że depresja jako zaburzenie psychiczne może być rozpoznana przez lekarza specjalistę. Możemy jednak udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby zaleci nam wizytę u specjalisty. Lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem depresji jest psychiatra. Lekarz ten w razie potrzeby zaordynuje odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię.