Nowoczesny dom pełen miłości
Dom bez zwierząt, nie jest domem
Nie ma chyba osoby, która nie czułaby sympatii do jakiegoś stworzonka, niezależnie czy to czworonożny pupil, gad, ptak czy rybki. Dzieci lepiej chowają się, gdy w domu jest jakieś zwierzątko. Budują tym samym poczucie obowiązku, systematyczność, ale także rozwijają tą część charakteru, która motywuje do opieki nad słabszymi i bezbronnymi. Ludziom samotnym zwierzęta zastępują współlokatorów, a parom, które nie mogą mieć dzieci, po części rekompensują ich brak.
Już od bardzo dawnych, wręcz prehistorycznych czasów, ludzie otaczali się nimi, które strzegły domostw, pomagały w polowaniu, aby w końcu stały się zwierzętami towarzyszącymi. Dziś nawet domy alergików mają jakieś zwierzę, bo daje ono radość i szczęście.
Klasyczni mieszkańcy domostw
Wśród standardowych najczęściej wymienianych pupili możemy wyróżnić rybki, ale też psy i koty.
Coraz popularniejsze są akwaria morskie, jednak ich utrzymanie i wyposażenie należą do dość kosztownych. Ryby i inne stworzenia morskie, koralowce, karmówka też do tanich nie należą.
Psy i koty, odwieczna walka miedzy psiarzami i kociarzami. Poza dużymi rasami obronnymi, do najpopularniejszych ras należą jorki i chichuachua, choć to właśnie jorki wiodą prym. Wśród kotów zdecydowanie przodują sfinxy, maine coony i brytyjskie. Klasyczne dachowce również nie są odrzucone. Co ciekawsze rośnie popularność kotów orientalnych. Są to pięknie okazy o smukłej budowie, skośnych oczach, wielkich jak u nietoperza uszach i różnymKa ubarwieniu.
Kanarki i papugi, ze zdecydowaną przewagą tych drugich. W niektórych domach nie ma klatek, ptaki mają swoje żerdzie i swobodę latania. Ważne jest to, że jeżeli chcemy nauczyć papugę mówienia, to nie wskazane jest towarzystwo innej papugi. Ludzie i mowa ludzka mają być codziennością takiego ucznia. Nie kupujmy również papug w sklepach zoologicznych, jedynie takie z hodowli, gdzie odchów odbywa się całkowicie w towarzystwie człowieka, a ptaki są karmione ręcznie, wtedy to są oswojone i łatwiej nawiązują wieź z człowiekiem.
Nowe trendy w domach
Poza stopniowym rozwojem gadziego marketu, węże, kameleony czy agamy, można zauważyć rozwój udomawiania zwierząt nietypowych. Do takich możemy zaliczyć jeże, fretki, a nawet skunksy.
W zasadzie jedyny jeż hodowlany w Polsce, to jeż pigmejski. Jest mniejszy od jeży europejskich spotykanych w parkach i ogrodach. Jeśli jesteś człowiekiem zapracowanym, wracającym późno do domu, to to stworzonko jest właśnie dla Ciebie. Nie jest zbyt wymagający, radzi sobie z naszą nieobecnością w ciągu dnia, nie wymaga spacerów i zabaw. Jako "mieszkanko" jeż potrzebuje sporego terrarium, wyposażonego w ogrzewanie. Minus? Musimy mieć na podręczu weterynarza, który wie co nieco na temat jeży, co w małych miejscowościach może być wyzwaniem.
Skunks w domu, cóż, są tacy, co się na to odważą. Dlaczego? Wszyscy boją się smrodliwej broni tych uroczych stworzonek. Ale i na to znalazł się sposób, nim zabierzemy milusińskiego do domu, usuwamy mu gruczoły odpowiedzialne za magazyn broni i bum! mamy ślicznie ubarwione zwierzę o wspaniałym charakterze, który łatwo nawiązuje kontakt z ludźmi.
Jeśli jednak to nie jest to czego szukasz, został jeszcze jeden kandydat- fretka. Jest to też zwierzątko o dość specyficznym zapachu, ale da się nad nim panować jeśli się regularnie sprząta kuwetę i kąpie w specjalistycznych szamponach o różnym zapachu. Fretka jest zwierzęciem o żywym usposobieniu, wszędzie jej pełno, stanowi połączenie kota i psa. Chętnie uczy się komend, dba o czystość i sama obserwacja tego rozrabiaki daje dużo radości. Najlepiej chowają się w parach, ale mogą być to też większe grupy- stado. Uwielbia bawić się w piłeczkach,rurach, ryżu, pudełkach i miejscach, w których może się zagrzebać.
Jaki jest Twój wybór?
Niezależnie od tego jakiego pupila wybierzesz, możesz być pewien, że ubarwi Twoje życie. Zwierzęta to zastrzyk czystego szczęścia i zdecydowany antydepresant.