Najpopularniejsze narzędzia do wykorzystania w ogrodzie

Im większymi krokami zbliża się wiosna, tym bardziej zależy nam na tym, aby nasz ogród był możliwie jak najlepiej przygotowany na nadejście tej pory roku. Realizacja tego zadania będzie łatwiejsza, jeśli z wyprzedzeniem zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia. Które z nich powinniśmy więc kupić w pierwszej kolejności?

Zacznij od grabi

Gdy analizujemy propozycje kolejnych producentów musimy przyznać, że trudno o problem z wyborem idealnych grabi. Możliwości jest wiele, warto więc zastanowić się przede wszystkim nad tym, jak chcemy je wykorzystywać. Jeśli myślimy przede wszystkim o grabieniu lekkiej ziemi, z pewnością już zwykłe grabie wykonane z tworzywa sztucznego okażą się wystarczające. Jeśli jednak wiemy, że gleba w naszym ogrodzie jest cięższa, znacznie lepszą opcją okażą się grabie metalowe. Po zimie przydadzą się nam także specjalne grabie do liści. Warto w nie zainwestować zwłaszcza wtedy, gdy liście nie są na tyle kłopotliwe, aby eliminować je z wykorzystaniem dmuchaw i odkurzaczy. Tym, co je charakteryzuje jest przede wszystkim szerokość znacznie większa niż ta, która wyróżnia grabie w ich klasycznym wydaniu. Grabie do liści posiadają też znacznie bardziej elastyczne zęby, co dodatkowo ułatwia sprzątanie.

Z motyką nie tylko na słońce

Motyka jest narzędziem o szeregu zastosowań w ogrodzie. Przydaje się choćby do spulchniania gleby, sprawdza się jednak znakomicie także wtedy, gdy chcemy pozbyć się chwastów oraz rozdrobnić siemię zbijającą się w większe grudki. Jest też niezastąpiona wtedy, gdy podejmujemy decyzję o wprowadzeniu rabat kwiatowych w naszym ogrodzie. Może posiadać od dwóch do czterech ząbków, producenci dzielą je przy tym na motyki klasyczne i ogrodnicze. Te pierwsze wyróżnia dłuższy trzonek i większe rozmiary. Są droższe niż motyki ogrodnicze, przydadzą się jednak z pewnością, gdy będziemy dążyć do okopania lub spulchnienia większej powierzchni ziemi. Mówiąc o drugim rodzaju mamy na myśli motyki o krótkim trzonku i bliżej osadzonych ostrzach – znakomitych podczas prac nad rabatami kwiatowymi.

Podkaszarka do zadań specjalnych

Jednym z najpopularniejszych narzędzi ogrodowych jest kosiarka, co jednak zrobić z tymi częściami ogrodu, z którymi nie może sobie ona poradzić. Jeśli nie chcemy ścinać trawy ręcznie, podkaszarka może zwolnić nas z tego obowiązku znakomicie radząc sobie z trawą gromadzącą się nie tylko przy rabatach, ale również przy drzewach, ogrodzeniu i budynkach. Rozbudowana oferta pozwala nam na wybór między narzędziami spalinowymi oraz elektrycznymi.