Turystyczny Wrocław to nie tylko zabytki

Dolny Śląsk jest wyjątkowo ciekawym rejonem Polski. Położony od wieków na styku różnych kultur i narodowości, a po II wojnie światowej praktycznie zasiedlony od nowa przybyszami z całej Polski, jest bogaty w przeróżne zabytki i ciekawą kulturę. Stolicą tego niezwykłego regionu jest Wrocław.

Wrocław to bardzo stare miasto. Pierwsze o nim wzmianki pojawiają się na starożytnych rzymskich mapach z II wieku. Oczywiście naukowcy spierają się, czy pokazana tam miejscowość leżała dokładnie na terenie dzisiejszego miasta. Faktem jest, że wykopaliska pokazują, że ludzie mieszkają na tym terenie od dawna. Na pewno o Wrocławiu było głośno w związku z założeniem w nim biskupstwa. Późniejsze dzieje miasta są też bardzo ciekawe i warte poznania. Dlatego trzeba tu przyjechać na dłużej, żeby poznać miasto i jego historię.

Do zaoferowania turyście Wrocław ma naprawdę dużo. To przede wszystkim wspaniałe zabytki. Można tu obserwować architekturę praktycznie z każdego okresu, począwszy od stylu romańskiego do najbardziej współczesnych koncepcji. Zachwyt wzbudzają obiekty projektowane na wystawę WUWA. We Wrocławiu można podziwiać nie tylko pojedyncze obiekty, ale także całe kompleksy. Jedną z najciekawszych budowli jest Hala Ludowa, zwana też Halą Stulecia. Ten żelbetowy budynek do dziś wzbudza podziw.

Warto wiedzieć, że przez Wrocław przepływa wiele rzek, z Odrą na czele. Znajduje się tu też wiele kanałów. W związku z tym jest tu mnóstwo mostów. Źródła podają rozbieżne liczby - od ponad 100 do aż 400. Wyjątkowo urocze są mosty w okolicach najstarszej części Wrocławia, czyli Ostrowa Tumskiego. Oprócz mostów można tam podziwiać najstarsze zabytki miasta.

Ale nie tylko zabytki oferuje turystom Wrocław. Liczne muzea, wspaniałe ogrody, teatry, kluby i sale koncertowe zapewniają mnóstwo wrażeń. To właśnie do Wrocławia przyjeżdżają miłośnicy opery, aby oglądać specjalnie przygotowane superwidowiska. Zachwyca nie tylko muzyka, doskonali wykonawcy, ale i niesamowite dekoracje i miejsca wystawienia. Innym muzycznym wydarzeniem jest Przegląd Piosenki Aktorskiej, który od kilkudziesięciu lat wyłania najlepszych wykonawców w tej trudnej sztuce.

Warto też zobaczyć wrocławskie zoo, które po niedawnych remontach uzyskało nowy blask i nowe obiekty. Tu znajduje się jedyne w Polsce oceanarium, które nazwano Afrykarium. Można tu zobaczyć nie tylko ryby, ale i innych mieszkańców Afryki.

Wrocław to także świetny punkt początkowy do zwiedzania Dolnego Śląska. Łatwo stąd dojechać do różnych miejscowości, gdzie znajdują się kolejne ciekawe obiekty.